Храм Матері Божої Неустанної Помочі (Марії Сніжної) Львівської Архиєпархії УГКЦ
У першу неділю липня Українська греко-католицька церква святкує свято Матері Божої Неустанної Помочі. Побачити цю всесвітню ікону можна в різних куточках світу, а у Львові є три храми, названі на її честь, пише «Духовна велич Львова».
«Ікона Матері Божої Неустанної Помочі – це одна з найвідоміших ікон Богородиці типу «Одигитрія». За давнім переказом, перший образ Діви Марії написав євангелист Лука; він був утрачений, але збереглися копії, однією з яких називають ікону Неустанної Помочі», – йдеться у повідомленні.
Оригінал чудотворної ікони Неустанної Помочі датують XIV століттям. У 1865 році Папа Пій IX передав святиню Згромадженню Найсвятішого Ізбавителя (редемптористам), благословивши місію «зробити її відомою в усьому світі». Оригінал ікони зараз перебуває у монастирі святого Альфонса ЗНІ в Римі. Саме редемптористи через свою місіонерську діяльність зробили вирішальний внесок у поширення святині в різних країнах світу, зокрема і в Україні.
Ікона Матері Божої Неустанної Помочі з храму святої Анни у Львові. Фото: фейсбук-сторінка церкви св. Анни
На наші землі Матір Божа Неустанної Помочі прийшла разом із редемптористами, коли в 1913 році Митрополит Андрей запросив їх на служіння до України. Вже у 1927 році було засновано Архибратство Матері Божої Неустанної Помочі з метою вшановування Пречистої Діви Марії під іменем Матері Божої Неустанної Помочі молитвою та частим прийманням Пресвятої Євхаристії , щоб за Їі заступництвом вимолити собі потрібних ласк, передусім – доброї смерті.
Ікону неодоразово описували в наукових працях та публікаціях. Чи не найзнаковіша з них – книга блаженного священномученика УГКЦ Василія Величковського «Історія чудотворної ікони Матері Божої Неустанної Помочі», в якій зібрані історія та чуда святині. За цю працю священномученика вдруге заарештували, а рукопис був загублений, проте дивом уцілів, а пізніше був віднайдений і опублікований.
Однією з перших українських копій чудотворної святині стала ікона в львівському монастирі редемптористів на Збоїськах – тепер відома як «прострілена» або «зранена». Нині вона перебуває в храмі священномученика Йосафата на вул. Замарстинівській.
Ще одна відома львівська копія – ікона Неустанної Помочі з храму святої Анни. Її копіювали з оригіналу з благословення Папи Римського Пія XI – це засвідчує супровідна грамота, яку 22 лютого 1932 року завірив своїм підписом генеральний настоятель Згромадження Найсвятішого Ізбавителя та тодішній голова конгрегації Патрік Мюррей.
Протягом століття ікона Матері Божої Неустанної Помочі стала однією з найвідоміших та найпоширеніших ікон Богоматері в Україні. Її часто можна побачити в греко-католицьких, римо-католицьких та православних храмах. У львівській Латинській катедрі копія цієї ікони розміщена у одній з каплиць, що навіть носить назву Ісуса Милосердного і Матері Божої Неустанної Помочі.
В Українській греко-католицькій церкві свято Матері Божої Неустанної Помочі на честь 150-ліття коронації чудотворної ікони установили в 2017 році. Його відзначають у першу неділю липня.
У Львові на честь Матері Божої Неустанної Помочі названо три храми
Храм Матері Божої Неустанної Помочі (Марії Сніжної) Львівської Архиєпархії УГКЦ (м. Львів, вул. Сніжна, 1)
Храм Матері Божої Неустанної Помочі Львівської Архиєпархії УГКЦ (м. Львів, вул. Вахнянина, 39).
Храм Матері Божої Неустанної Допомоги Львівської Архідієцезії РКЦ(м. Львів, вул. Мазепи, 46)