Єврокомісар з питань розширення ЄС стурбована ліквідацією незалежності НАБУ та САП

Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ України до ЄС.

Про це повідомила Судово-юридична газета, пише DailyLviv.com. Єврокомісар з питань розширення ЄС Марта Кос заявила, що «серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді». Йдеться про законопроєкт 12414, який 22 липня Верховна Рада прийняла в цілому як закон, і який стосується змін до КПК щодо розподілу повноважень НАБУ, САП і Генпрокурора. 

Слід також зазначити, що у ньому не йдеться безпосередньо про ліквідацію НАБУ чи САП, втім, баланс їхніх повноважень змінюється.

«Серйозно стурбована сьогоднішнім голосуванням у Раді. Ліквідація ключових гарантій, що захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад. Незалежні органи, такі як НАБУ та САП, є важливими для шляху України до ЄС. Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС», зазначила вона в Х.

Разом з тим, нещодавно канцлер Німеччини Фрідріх Мерц висловив скепсис щодо можливості приєднання України до Європейського Союзу до 2034 року. Про це він заявив після зустрічі з президентом Румунії Нікушором Даном у Берліні.

«Для нас найвищим пріоритетом спочатку є зробити все, щоб ця війна завершилася», — наголосив Мерц. За його словами, після цього можна буде говорити про відновлення України, яке «напевно буде пов’язане з процесом, що на завершальному етапі може привести до вступу в ЄС».

Марта Кос була призначена європейським комісаром з питань розширення Європейського Союзу під головуванням Урсули фон дер Ляйєн на період 2024—2029 роки.

Реакція країн групи G7 на прийняття законопроєкту 12414, який змінює розподіл повноважень НАБУ, САП наразі відсутня.

Директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Семен Кривонос і керівник Спеціалізованої антикорупційної (САП) прокуратури Олександр Клименко у вівторок, 22 липня, закликали президента Володимира Зеленського накласти вето на ухвалений Верховною Радою закон, який передбачає обмеження повноважень цих структур.

Кривонос зазначив, що за цей закон підтримали, зокрема, народні депутати, які отримали підозри від НАБУ і САП і вони “діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон”.

Згідно з даними на сайті парламенту, спікер Ради Руслан Стефанчук уже підписав ухвалений закон про обмеження повноважень НАБУ і САП, він направлений на підпис президенту.



Джерело