Фото: департамент спорту, молоді та туризму Львівської ОДА
В Україні у межах «Політики Героїв» Плану внутрішньої стійкості президента реалізується Єдиний маршрут місцями пам’яті. До маршруту увійшли також локації Львівщини. Про це повідомив департамент спорту, молоді та туризму Львівської ОДА.
Єдиний маршрут місцями пам’яті формується за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України спільно з Державним агентством розвитку туризму України та обласними військовими адміністраціями.
«Участь Львівщини в проєкті є важливою для створення загальнонаціональної мережі місць пам’яті, що покликана зберігати правду про українсько-російську війну, вшанувати героїв і формувати ідентичність майбутніх поколінь та сприяти розвитку туризму», — зазначає директор департаменту спорту, молоді та туризму ЛОДА Роман Хім’як.
Перелік локацій від Львівщини для створення Єдиного маршруту місцями пам’яті:
-
Комплекс житлових будинків на вулицях Мельника А., 7, Коновальця Є., 44, Кокорудза, 9 розташований у буферній зоні об’єкта ЮНЕСКО «Ансамбль історичного центру» та пошкоджений внаслідок російської ракетного удару в ніч з 5 на 6 липня 2024 року;
-
Комплекс, що складається із 17-ти житлових зблокованих будинків розташований на вул. Стрийській під №№50-76в у буферній зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Ансамбль історичного центру», що постраждав від ракетних обстрілів 4 вересня 2023 року;
-
Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича в Білогорщі, знищений внаслідок пожежі після падіння безпілотника 1 січня 2024 року;
-
Туристичний історико-краєзнавчий маршрут «Стежками Степана Бандери» на території Львівського національного університету природокористування в Дублянах, корпус якого, де навчався Бандера, був пошкоджений російськими дронами 1 січня 2024 року.
Водночас в межах ініціативи презентували айдентику Єдиного маршруту пам’яті. Гасло проєкту складається з трьох ключових слів:
-
«Дивись» — щоб побачити не лише місце, а сенс. Усвідомити важливе. Це запрошення до присутності — фізичної та внутрішньої.
-
«Пам’ятай» — бо пам’ять формує наш характер, тримає нас у спільному коді, допомагає зберігати себе як націю. Вона не прив’язує до минулого, а освітлює шлях у майбутнє.
-
«Розповідай» — щоб світ чув. Щоб пам’ять жила. Щоб те, що пережито, не розчинилось у тиші, а стало джерелом сили, довіри й взаєморозуміння.
Локації мають певним чином оформити, зокрема, планують створити вебпорал, тобто цифровий музей. А також у області створять робочу групу, яка координуватиме реалізацію ініціативи на Львівщині.
Нагадаємо, 30 червня у Білогорщі вшанували пам’ять головного командира УПА Романа Шухевича з нагоди 118-ї річниці від дня його народження. На місці загибелі Романа Шухевича відбулися пам’ятні заходи за участі громадськості, представників влади, духовенства та родини командира. Присутня на урочистостях донька провідника, Марія Трильовська, нагадала про те, що вже понад десятиліття у Львові не можуть реалізувати ініціативи зі вшанування Шухевича – ані встановити пам’ятник, ані вже півтора року відновити зруйнований музей у Білогорщі.