Сьогодні фахівці відкрили цю металеву місткість.
Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.
Під час робіт з дослідження ексгумації радянських поховань на колишньому Пагорбі Слави у Львові знайшли «капсулу часу». Сьогодні у музеї «Територія терору» фахівці відкрили цю металеву місткість. Усередині була скляна пляшка, а у ній – нагородний лист військового льотчика, героя радянського союзу Михайла Лиховида. Інформація про бойовий шлях загиблого розміщена на трьох аркушах.
Знайдений документ датований 1963 роком і є копією оригіналу, датованого 1945 роком. Документ ще будуть досліджувати науковці, а надалі планують, що знахідку експонуватимуть в Меморіальному музеї тоталітарних режимів «Територія терору».
Як розповів керівник ЛКП «Личаківський цвинтар» Павло Богайчик, капсулу знайшли в одній з братських могил. «Чи були в цій могилі останки цієї людини, чи хтось поклав туди лише капсулу – незрозуміло», – зазначив очільник комунального підприємства.
До речі, на одній з демонтованих раніше скульптур з колишнього Пагорба Слави було вказано прізвище Михайла Лиховида.
Керівник Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета уточнив, що капсула була віднайдена у третій братській могилі, фактично під самим верхом.
«Вже історики будуть мати можливість опрацювати відкриті матеріали, почитати про життєвий шлях загиблого та про обставини, при яких він загинув», – зазначив Святослав Шеремета.
Керівниця Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору» Ольга Гончар зазначила, що капсула поповнить колекцію раніше демонтованих скульптур та інших елементів, зокрема і з колишнього Пагорба Слави.
«Варто зауважити, що з 2023 року в нашому музеї також зберігаються демонтовані з цієї локації скульптури, а у цьому році нам передали елементи огорожі колишнього меморіалу, ще очікуємо на конструкцію «вічного вогню». Ми раді такій знахідці», – зазначила Ольга Гончар.
До слова, у музеї також зберігається ще одна «капсула часу», знайдена під час демонтажу Монумента бойової слави, що був розміщений на вул. Стрийській. Вона містила два списки з іменами людей – працівників львівських заводів, які зводили цей монумент.
Додамо, на сьогодні колекція радянського монументального мистецтва Музею нараховує 69 предметів. Загалом, серед експонатів – меморіальні дошки, весь комплекс з Монумента бойової слави, що був на вул. Стрийський, барельєфи, горельєфи, вітражі, пам’ятники, фрагменти мозаїки та дерев’яної різьби тощо.
Нагадаємо, роботи з дослідження ексгумації радянських поховань на колишньому Пагорбі Слави у Львові завершили 16 липня. Загалом на цьому місці було віднайдено 355 людських останків: 251 – в індивідуальних могилах та 84 – у трьох братських. У ще одній, четвертій, братській могилі, знаній як поховання часів Першої світової війни, людських останків не знайшли взагалі.
Роботи виконували фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля» відповідно до дозволів, наданих Міністерством культури та органами місцевого самоврядування.
Довідка
Колишній комплекс «Пагорб Слави» зводили у 1945–1950-х роках на вулиці Пасічній. Сюди перепоховали червоноармійців, радянських партизанів і співробітників НКВС, які загинули під час Другої світової війни. Особливу увагу привертало поховання Миколи Кузнєцова — його останки двічі намагалися викрасти. Родичі спецагента неодноразово зверталися з проханням повернути тіло до росії.
Нагадаємо, Путіна і Кузнєцова перепоховають на Голосківському цвинтарі у Львові.