У Львові з’явиться сертифікована Школа для ремісників-реставраторів: скільки коштуватиме навчання


З 1 вересня при Львівській національній академії мистецтв стартує Школа для реставраторів – перша в Україні сертифікована програма з реставрації дерева, металу та ліпнини. Про це повідомила пресслужба ЛМР.


Поки в Академії облаштовують навчальні майстерні, реєстрація на курс вже стартувала. Навчання триватиме два роки та розраховано на тих, хто вже має досвід роботи з деревом, металом чи ліпниною й хоче підвищити свою кваліфікацію та отримати офіційний статус реставратора. Зокрема, вона буде корисна ремісникам, які давно працюють у сфері збереження спадщини, але досі не мали можливості здобути спеціалізовану освіту.


Як зазначила керівниця офісу охорони культурної спадщини ЛМР Тетяна Балукова, у місті діє започаткований Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) проєкт співфінансування реставрації вікон, брам, балконів і потреба  у фахових майстрах є надзвичайно великою. 


«Зараз, в час війни, нам критично бракує фахівців, які можуть реставрувати ці архітектурні елементи. Тому колеги з німецького Фонду запропонували профінасувати таку Школу реставрації при Академії мистецтв. Радіємо, що нашими колегами у цьому проєкті є також і ЮНЕСКО», – зазначила посадовиця.



Як розповів ректор Академії  Василь Косів, попри те, що в закладах вищої освіти готують реставраторів на рівні бакалаврату та магістратури, наразі в Україні немає спеціалізованих освітніх програм, спрямованих на підготовку реставраторів архітектурних елементів. Зокрема, виробів з дерева, металевих конструкцій, декоративних штукатурок і ліпнини. І власне Школа реставрації покликана закрити цю прогалину.


 «Ми маємо розповсюджену художню, мистецьку, дизайнерську освіту, а от освіта реставраторів – це завжди було щось унікальне. Навіть у Львові, маючи і реставрацію станкового мистецтва,  і настінного живопису, освіти для реставраторів-ремісників на тому рівні, на якому вони могли б працювати з ліпниною, з виробами з дерева та металу, немає


Формальна освіта – бакалаврат, магістратура – це довго і складно, її випускники – це еліта, яка працює зі складними пам’ятками. А для того, щоб працювати з брамою чи решіткою, не потрібної такої тривалості та такої сукупності знань. Тому цей проміжок ми намагаємось заповнити цією дворічною програмою», – пояснив Василь Косів.


На кожен з напрямів – реставрація дерева, металу та ліпнини – шляхом співбесіди та практичного екзамену буде відібрано в середньому по 8 слухачів. «Думаємо, що так буде комфортно і для викладачів, і для студентів», – додав ректор.


Як відбуватиметься навчання


Навчання відповідатиме 6-му рівню Європейської рамки кваліфікацій. Викладатимуть як українські, так і німецькі експерти з багаторічним практичним досвідом. Загалом програма поєднує інтенсивні очні модулі та самостійну роботу. Навчальний процес включає 35% теоретичної та 65% практичної частини. Слухачі отримають не лише знання про технічні методи реставрації, а й практичні навички управління проєктами, правового супроводу та стратегічного планування. Випускники матимуть змогу працювати на реальних об’єктах культурної спадщини або навіть відкрити власну справу у цій сфері.


Всі фінансові витрати щодо облаштування майстерень для Школи, закупівлі станків та іншого обладнання взяв на себе Фонд ім. Ебергарда Шьока. Також інституція оплачуватиме роботу німецьких викладачів.


«Після 15-річної роботи в Україні в різних проєктах, я зрозумів, що потрібно щось робити в сфері реставраційної освіти. Наш підхід – обрати майстрів, які мають добрі знання та вміння, і кваліфікувати їх, щоб вони могли реставрувати цю прекрасну спадщину, яку має і Львів, і вся країна. Організовуючи нашу програму, ми орієнтувалися на директиви ЄС щодо освіти, все було враховано в навчальних планах. А те, що у нас будуть викладачі і українські, і німецькі, робитиме навчання особливо цікавим», – переконаний  представник Фонду Крістоф Юнґганс.


Вартість навчання – 40 тис. грн на рік. Однак, ЮНЕСКО надасть підтримку учасникам у вигляді стипендій. А також  – допомагатиме випускникам з пошуком роботи.


Фото: ЛМР



Джерело