У Львові понад два місяці не коментують надходжень і витрат центру «Unbroken»

Візуалізація реабілітаційного центру /abmk


8 травня 2025 року «Твоє місто» відправило офіційний запит до Львівської міської ради щодо діяльності Національного реабілітаційного центру «Незламні» (Unbroken). У запиті, зокрема, було прохання надати інформацію про усі суми коштів, які в місті отримували на реабілітаційний центр з різних джерел – від донорів, бізнесу, з місцевого бюджету, від благодійників тощо.


Зауважимо, що в нашому запиті запитувалась також інформація про те, як саме використовували на реабілітаційний центр залучені кошти від донорів, бізнесу, міжнародних партнерів, чи здійснювалась аудиторська перевірка використання цих коштів та хто взагалі контролює їх використання.


Запит в міськраді зареєстрували наступного дня. 20 травня від управління охорони здоров’я у відповіді на запит поінформували про подовження строку розгляду запиту до 20 робочих днів через те, що запит «стосується пошуку інформації серед великого об’єму даних». «Відповідь опрацьовується і буде Вам надана у термін до 05.06.2025», – зазначали там.


Відтоді, попри обіцянки надати інформацію, відповіді від міської ради так і не було.


Зазначимо, що в реабілітаційному центрі «Незламні» лікуються та реабілітуються захисники. Як повідомляють на сайті центру, екосистема об’єднує понад 20 проєктів. Це проєкти як у Львові, так і в Брюховичах. Зокрема, є реабілітаційний центр на вул. Мазепи, Незламні матусі, протезна майстерня, центри ментального здоров’я. 


На Форумі донорів щодо будівництва Національного реабілітаційного центру «Незламні» у Львові у червні 2022 року вдалося зібрати 2,1 мільйона євро. 


Також відомо, що на реконструкцію і добудову центру реабілітації у Брюховичах Литовський уряд надавав 5,6 млн євро, Червоний хрест Японії – 2,5 млн євро та ще 2,5 млн євро – німецька організація GIZ. Нещодавно на реконструкцію вілли в Брюховичах під простір для ментальної реабілітації 620 тисяч євро виділяла Литва. На реконструкцію будівлі для центру НЕЗЛАМНІ (амбулаторно-поліклінічного центру на вул. Мазепи, 25) також залучали кошти з різних джерел: Товариства Червоного Хреста України, міста-партнера Фрайбурга та власні кошти лікарні. У 2023 році місто також погодило виділення на центр 50 млн грн з місцевого бюджету. 


Реабілітаційний центр «Незламні» діє на базі Першого територіального медичного об’єднання Львова. 


Благодійну організацію «Благодійний фонд» «Незламні», що опікується реабілітаційним центром, очолює колишній керівник КУ Інститут Олександр Кобзарев, який також є депутатом Львівської обласної ради від партії «Самопоміч». Після початку повномасштабного вторгнення служив у 125-й бригаді ТРО.


Сам фонд заснували у січні 2023 року для залучення коштів на розбудову у Львові реабілітаційного центру мешканці Житомирщини, постраждалі на фронті військові Сергій Костюченко та Єгор Олійник, яких рятували від поранень у Національному реабілітаційному центрі «Незламні».


Керівницею проєкту «Незламні» є Ірина Заславець, яка також є директоркою з комунікацій та партнерств Першого ТМО. Керівником напрямку психологічної та психосоціальної реабілітації в центрі є Олег Березюк, який працював у міській раді директором департаменту гуманітарної політики, також був в.о. заступника міського голови Львова з гуманітарних питань, а на парламентських виборах 2014 року балотувався до Верховної Ради від партії «Самопоміч».


Гендиректор Першого ТМО – Олег Самчук. До 2020 року він очолював Ковельську районну лікарню (Волинська область), тоді став очільником Львівської лікарні швидкої допомоги, а у 2022-му він став гендиректором Першого ТМО.


На сайті «Unbroken» є лише звіт щодо залучення і використання донорських коштів благодійною організацією, однак немає фінансового звіту самого реабілітаційного центру. 


Зазначимо, що Національний реабілітаційний центр «Незламні» відіграє надзвичайно важливу роль – тут захисники України отримують фахову медичну допомогу, проходять протезування, фізичну та психологічну реабілітацію.


Проєкт об’єднує зусилля багатьох партнерів – міжнародних донорів, благодійних організацій, бізнесу, а також місцевої та державної влади. З огляду на масштаб фінансування та суспільне значення центру, питання прозорості у використанні коштів та належного контролю за ними є надзвичайно актуальним.


Публічне інформування про те, як і ким здійснюється контроль за цими ресурсами, сприятиме посиленню довіри до проєкту, забезпеченню підзвітності та сталому розвитку цієї важливої ініціативи.


Софія Шавранська






Джерело

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@hsc.lviv.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел. | Seattle News від ThemeArile