У Києві попри арешт і приписи триває руйнування Палацу Розумовського — активісти

Активісти повідомляють про нові факти пошкодження фундаментів


Забудовник відновив демонтаж історичних залишків Палацу Розумовського, памʼятки XVIII століття, попри заборону Мінкульту та КМДА.Про це повідомив київський активіст Дмитро Перов.


Будівельні роботи на місці збережених залишків Палацу останнього Гетьмана України поновилися, незважаючи на офіційні приписи та арешт об’єкта. За  словами Перова, робітники знову використовували дрелі й відбійні молотки для демонтажу фундаменту споруди, частину стін якої вже залито бетоном і монтажною піною.



Фундаменти були випадково виявлені дослідницею Аллою Бондаренко на початку 2024 року. Археолог Тимур Бобровський провів дослідження та задокументував пам’ятку, а влітку того ж року її внесли до міського переліку пам’яток.


Попри це, забудовник ТОВ «Собі» в лютому 2025 року відновив будівельні роботи, зокрема зі знесення частини інженерної будівлі Київської фортеці 1853 року. Лише завдяки активному спротиву мешканців та втручанню Київської міської прокуратури, яка наклала арешт на ділянку, вдалося зупинити знищення культурної спадщини.


Тоді ж у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА повідомили, що на місці фундаментів палацу Кирила Разумовського на вулиці Мазепи розпочато підготовчі роботи до проведення реставраційно-протиаварійних робіт на пам’ятці.


У травні 2025 року залишки палацу отримали охоронний статус як об’єкт культурної спадщини місцевого значення. Минулого тижня Міністерство культури вже зупиняло будівництво на цій ділянці, а поліція відкрила кримінальне провадження та наклала арешт на об’єкт. 


Нагадаємо, у листопаді 2024 року в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА повідомили, що на фундаментах палацу Розумовського, що на вулиці Івана Мазепи 3-В, проведуть протиаварійні й консерваційні роботи.


Департамент і власник будівлі підписали охоронний договір, який зобов’язує зберігати пам’ятку. Проєкт протиаварійних і консерваційних робіт розробило ТОВ «Архітектурне бюро “Реставратор”». 


Згідно з цим проєктом планують:


  • встановити конструкції для постійного захисту фундаментів;


  • провести реставраційно-консерваційні роботи фундаментів палацу;


  • облаштувати вхідну групу з оглядовою галереєю, щоб відвідувачі мали доступ до пам’ятки.


У департаменті стверджують, що проєкт пройшов експертизу і його схвалила консультативна рада.


Крім того, Інститут археології НАН України проводитиме тут археологічне дослідження. Відповідний договір уклали із забудовником ТОВ «Собі», який збирається будувати офісний центр, кажуть у департаменті.


«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.


 



Джерело