Сьогодні Україна почне сплачувати борги воєнного часу. Уряд шукає кошти на 2026

Це перший випадок погашення зовнішнього боргу, залученого після повномасштабного вторгнення 2022 року.

Про це інформує Forbes.ua, пише DailyLviv.com. Сьогодні, 9 червня, Україна має здійснити перший платіж з погашення кредитної лінії Rapid Financing Instrument (RFI) від Міжнародного валютного фонду (МВФ) у розмірі SDR 125,7 млн ($171 млн за поточним курсом). Це перший випадок погашення зовнішнього боргу, залученого після повномасштабного вторгнення 2022 року.

За програмою екстреного фінансування RFI у 2022 році Україна отримала SDR 2 млрд ($2,67 млрд) у форматі двох траншів. Її погашення розпочинається сьогодні та триватиме до жовтня 2027 року. Виплата відбуватиметься через 16 траншів, рівномірно розподілених у часі. Сьогоднішній перший транш, відповідно, означає погашення 6% заборгованості.

Загалом в 2025 році Україна має сплатити на адресу МВФ $3 млрд, з яких $2,3 млрд припадатиме на погашення заборгованості, а ще $0,7 млрд – на процентні платежі. На цей момент від початку 2025 року вже здійснено погашення $1,3 млрд суми заборгованості та майже $0,4 млрд процентних платежів.

Водночас від початку 2025 року Україна отримала від МВФ один транш за кредитною програмою EFF в обсязі $0,4 млрд. До кінця 2025 року очікується надходження ще трьох траншів сумарним обсягом $2 млрд.

Фінансування держбюджету-2026 – одна з центральних тем перемовин делегації українських високопосадовців на цьогорічних Spring Meetings групи Світового банку та Міжнародного валютного фонду (СБ та МВФ). Зустрічі відбувалися 21–26 квітня у Вашингтоні. Однією з ключових тем було збільшення самодостатності України у фінансуванні держбюджету на 2026 рік. Зокрема йшлося і про підвищення податків, розповіли троє співрозмовників Forbes Ukraine, що брали участь у зустрічах. 

Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) 28 березня схвалила сьомий перегляд програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility, EFF) та затвердила Україні восьмий транш у розмірі $0,4 млрд. Оновлений Меморандум про економічну та фінансову політику містить чотири нових структурних маяки: проведення незалежної перевірки НКЦПФР, перегляд процедур відбору та призначення членів наглядових рад держпідприємств, розробка Мінфіном спільно з митницею та податковою плану імплементації оновленої IT-стратегії та прийняття секторальних стратегій в управлінні публічними інвестиціями. 

Наприкінці травня Україна та МВФ на рівні персоналу домовилися про восьмий перегляд 4-річної програми EFF, який дасть змогу залучити наступний (девʼятий) транш обсягом $0,5 млрд.

Виступаючи на конференції Forbes Money 30 травня, міністр фінансів Сергій Марченко серед несприятливих факторів для фіскальної політики зазначив непередбачуваність розвитку подій на фронті та закінчення поточної програми МВФ у першому кварталі 2027-го.

У 2026 році Україні може забракнути в державному бюджеті 1 трлн грн.

Поточні джерела фінансування — кредити МВФ, гранти країн G7 та програма Ukraine Facility — майже вичерпаються до кінця 2025 року. У 2026-му на бюджет залишиться лише близько $18,5 млрд, тоді як потреба може сягнути понад $40 млрд.

Уряд розглядає альтернативи: внутрішні запозичення, детінізацію економіки та пряме використання заморожених активів РФ у ЄС і Британії.



Джерело