Сім системних проблем, з якими щоденно стикаються родини військових, зафіксували на Львівщині

У Львові відбувся круглий стіл щодо захисту прав родин поранених Захисників і Захисниць.

Під час зустрічі обговорили виклики, з якими стикаються родини військових під час лікування, реабілітації та соціальної адаптації, складнощі з оформленням допомоги, відсутність належної юридичної та психологічної підтримки.

Сьогодні, 11 липня, в Офісі підтримки родин військових у Львові провели круглий стіл на тему «Адвокація прав родин поранених захисників і захисниць». Захід ініціював Центр для родин військових «ПідТримай» за підтримки Львівської обласної військової адміністрації.

До обговорення долучилися родини поранених військовослужбовців, представники обласної та міської влади, медичних закладів, реабілітаційних центрів, громадських організацій і депутатського корпусу. Модерувала подію координаторка Центру «ПідТримай» Ольга Піліщук.

Проведення круглого столу стало відповіддю на запити родин, які опинилися в складних життєвих обставинах через поранення рідних на війні. Учасники говорили про виклики, з якими стикаються сімʼї військових під час лікування, реабілітації та соціальної адаптації, а також про недостатній рівень державної підтримки, складнощі з оформленням допомоги, відсутність належної юридичної та психологічної підтримки.

«Система сьогодні працює тільки тоді, коли є небайдужі люди. Ми особисто обдзвонюємо частини, самі носимо документи», — розповіла представниця громадської організації.

Також під час зустрічі порушили питання створення окремих програм підтримки для звільнених з полону – як у сфері медичної та психологічної реабілітації, так і в частині соціального захисту, навчання та працевлаштування.

«На зустрічі ми зафіксували щонайменше сім системних проблем, із якими щоденно стикаються родини військових: складне проходження ВЛК для поранених, бюрократія під час оформлення статусу учасника бойових дій чи інвалідності, відсутність комунікації з частинами, складність у відновленні втрачених документів, нестача соціальних працівників у лікарнях, відсутність житлових програм для поранених і затримки у виплатах родинам зниклих безвісти. 

У нас є кричущі випадки, коли адвокатський запит до військової частини лишається без відповіді місяцями. Родина не може дізнатись, у якому статусі їхній син — живий, полонений, зниклий. Комунікація з військовими частинами — це квест. Особливо коли немає стандартної точки входу, немає відповідального.

Це не поодинокі випадки — це реальна картина, яку ми мусимо змінити. Ми не створюємо ілюзорного, казкового світу. Ми виходимо з реальних обставин, у яких зараз перебувають родини військових, і шукаємо дієві рішення вже сьогодні», — зазначив керівник апарату Львівської ОВА Тарас Грень.

За підсумками зустрічі учасники розпочали підготовку проєкту звернення до органів державної влади. Документ міститиме узагальнені проблемні питання, успішні кейси реагування Центру «ПідТримай» та озвучені представниками влади пропозиції щодо можливих рішень.

Серед ініціатив, які озвучили учасники:

створення у медзакладах посад фахівців соціального супроводу для військових та їхніх родин;

розробка механізму для автоматичного відновлення документів під час лікування або після повернення з полону та їхня безкоштовна реалізація;

електронна взаємодія між громадами, медичними закладами та військовими частинами;

програма співфінансування облаштування доступного житла для військових з інвалідністю, а саме встановлення пандусів, ліфтів, підйомників, розширення дверних отворів.

Організатори наголошують: мета цієї ініціативи — не лише привернути увагу до системних прогалин, а й ініціювати реальні зміни в політиках державної підтримки родин поранених Захисників і Захисниць.

Нагадаємо, що у Львівській ОВА регулярно відбуваються зустрічі з родинами військових, які потрапили в полон, чи є зниклими безвісти. Під час таких зустрічей родини можуть отримати роз’яснення щодо процедури оформлення статусу полоненого чи зниклого безвісти, дізнатися про соціальні гарантії, поставити запитання представникам органів влади, адвокатам, та Координаційного центру.



Джерело