фото з відкритих джерел
Верховна Рада 22 липня проголосувала у другому читанні за законопроєкт, який фактично ліквідує незалежність НАБУ і САП — тепер вони можуть стати підконтрольними генпрокурору. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Telegram.
За законопроєкт №12414 з правками проголосували 263 народні депутати. За словами Железняка, перед голосуванням кілька депутатів намагалися заблокувати трибуну, оскільки «це єдиний варіант, як це можна хоч теоретично зупинити».
Спершу комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав зміни до Кримінального процесуального кодексу, які передбачають, що НАБУ і САП можуть втратити незалежність і стати підконтрольними генеральному прокурору. Наразі обидва органи є незалежними.
Потім на засіданні комітету народні депутати рекомендували Верховній Раді ухвалити в другому читанні законопроєкт №12414 із правками, які вносять ці зміни до Кримінального процесуального кодексу.
Як зазначили НАБУ і САП в офіційній заяві це фактично передбачає, що Керівник САП набуває номінальної фігури, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.
«Законопроєкт передбачає, що:
-
Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору; -
має право давати обов’язкові листи-вказівки детективам НАБУ і, у разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам; -
може закрити розслідування на вимогу сторони захисту; -
сам вирішує спори про підслідність; -
самостійно підписує негативи топпосадовцям; -
керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор»
Очільники НАБУ та САП закликали президента Володимира Зеленського не підписувати ухвалений Верховною Радою законопроєкт. Про це директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко повідомили на брифінгу, передає hromadske.
«Фактично, дві незалежні інституції були переведені в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього. Ми просимо президента не підписувати цей законопроєкт. Ми точно хочемо бачити Україну світлою», — заявив Кривонос.
Також він додав, що за законопроєкт голосували народні депутати, проти яких порушені справи в НАБУ.
Водночас зазначають, що більшість членів комітету дізналися про проведення сьогоднішнього зібрання і ухвалені під час нього рішення постфактум.
Європейський Союз вже висловив стурбованість діями України щодо її антикорупційних інституцій. Про це пише Суспільне.
«Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства», — заявив речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє.
Військові, волонтери, експерти й нардепи називають це рішення зрадою принципів Революції Гідності.
На дії парламенту відреагував адвокат і ветеран російсько-української війни Масі Найєм. У своєму дописі він порівняв ситуацію з ухваленням «диктаторських законів» 16 січня 2014 року:
«Законопроект 12414, яким хочуть знищити антикорупційну систему, був одержаний Верховною Радою 16.01.2025. Так, саме 16 січня, як колись в 2014 році були прийняті диктаторські закони.
Чи я маю претензії до САП та НАБУ? Так, маю. Так само як і до загальної системи СБУ, ДБР, Нацпол. Це не привід їх відміняти, скасовувати. Прошу депутатів спитатися у своїх друзів і рідних на війні – чи вони за це голосували б. Чи вони за це воюють», – написав він.
Своє занепокоєння висловив також викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та Львівської бізнес-школи УКУ Валерій Пекар:
«Всі ці роки в Україні діяла неписана угода щодо того, щоб не ліквідовувати здобутки Революції Гідності — передусім курс в Європу. Чимало речей пробачали кожній владній команді, поки ця угода діяла. Я не знаю, якими словами пояснити, що не треба це руйнувати. Це те, на чому тримається вся країна, — на мрії про європейське, а не російське майбутнє. Не робіть цієї помилки, будь ласка. Вона дуже, дуже дорого коштуватиме», – йдеться в дописі.
На дії Верховної Ради емоційно відреагував також народний депутат зі Львівщини Роман Лозинський. За його словами, ухвалений законопроєкт фактично відкриває шлях до авторитарного керування антикорупційними органами, він теж згадав про символізм пов’язаний із датою прийняття закону:
«Поки найвідданіші українці вбивають ворогів і вмирають за Україну на фронті, 263 народні депутати проголосували за інше наше майбутнє — ручний НАБУ та САП під генпрокурором, який під президентом. Бо що? Бо своїх відмазувати треба якось, а не оці всі ваші розслідування, відповідальність, і незалежні державні інституції…
̶В̶і̶к̶т̶о̶р̶ ̶Ф̶е̶д̶о̶р̶о̶в̶и̶ч̶ Володимир Олександрович, якщо ми програємо війну, значна частина цієї поразки буде спричинена саме сьогоднішніми подіями і вашим підписом», – написав депутат.
Критику законопроєкту також висловив громадський діяч і засновник благодійного фонду Сергій Стерненко. Він розцінив дії парламенту як деструктивні для країни в умовах війни:
«Вже зараз бачу тотальне неприйняття суспільством цієї ініціативи. Військові, волонтери, громадські діячі, абсолютна більшість обурена діями нардепів. Таке рішення ВР значно деморалізує людей та створює підґрунтя для внутрішнього розбрату і протистояння. Підриває довіру до державних інституцій.
Під час війни вистояти можна лише обʼєднуючись. Країна, у якій влада втрачає підтримку громадян, не може ефективно протистояти агресору. Це аксіома. Це подарунок Москві, кращий за будь-які ІПСО разом узяті», – йдеться в дописі.
Водночас Стерненко зазначив, що ситуацію ще можна змінити, адже «Президент може ветувати або не підписати законопроєкт. Сподіваюсь на це. НАБУ та САП мають бути незалежними інституціями».
Нагадаємо, що 21 липня, СБУ та ОГП провели близько 80 обшуків у працівників НАБУ в різних областях. Обшуки провели без рішень суду — силовики пояснили це ризиком «витоку інформації». Детективам інкримінують держзраду, незаконну торгівлю з росією та корупцію в інтересах олігархів.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура каже, що внаслідок цього СБУ отримала доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП.
«У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які розглядають НАБУ і САП. Перевірку організовано в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні. Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП», – зазначили вони.
Водночас СБУ спростовує ці звинувачення:
«Офіційно повідомляємо: співробітники Служби безпеки України не отримували доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП. Перевірка СБУ не передбачає ознайомлення зі змістом таких документів в цілому.
Заяви про можливе розкриття представниками СБУ інформації щодо негласних слідчих дій, які проводять НАБУ і САП, є безпідставними і маніпулятивними».
Анастасія Лаврук
___________________________________________________________________________________________________