Прокуратура Києва вимагає відновити «Будинок з хлібною лавкою» на Ярославовому Валу

У будинку здійснювалися незаконні будівельні роботи


Київська прокуратура вимагає через суд зобов’язати власника «Будинку з хлібною лавкою» виконати ремонтно-реставраційні роботи. Про це повідомляє столична прокуратура.


Подільська окружна прокуратура міста Києва подала позов до Київського окружного адміністративного суду з вимогою зобов’язати власника будівлі на вулиці Ярославів Вал, 27 — відомої як «Будинок з хлібною лавкою» — привести її до належного стану. Суд відкрив провадження у справі.


Як зазначають у прокуратурі, підставою звернення стало порушення охоронного договору, укладеного між забудовником і Департаментом охорони культурної спадщини КМДА. Зокрема, у будинку здійснювалися незаконні будівельні роботи, що можуть завдати шкоди історичній цінності об’єкта.


Роботи здійснює ТОВ «Фер-ма», пов’язане, з Ігорем Кучеренком, вказує активіст Дмитро Перов. Також на банері вказано, що протиаварійні роботи проводить «Архітектурне бюро Віхарєва». 


«Будинок з хлібною лавкою» – це 165-річна будівля на вулиці Ярославів Вал, 27, яка є памʼяткою архітектури місцевого значення. Її звели у 1860–1877 роках за типовим проєктом на замовлення титулярного радника Олександра Кобилянського. Його родина володіла садибою до 1915 року. Згодом власником стало страхове товариство «Саламандра». Перший поверх використовувався під хлібну лавку та їдальню, другий – житловий. У 1980-х роках у будівлі працювало будівельно-монтажне управління № 26.


Будинок має мезонін, цокольний поверх цегляний, а другий – дерев’яний, обкладений цеглою. Фасад симетричний, оформлений у стилі пізнього класицизму. На ньому збереглася табличка про охоронний статус. Також на будівлі раніше була металева табличка, яка вказувала на те, що об’єкт був застрахований у Київському страховому товаристві. Це одна з небагатьох збережених дерев’яних садиб Києва, що відображає історичний вигляд старого міста.


Тривалий час «Будинок з хлібною лавкою» перебуває в закинутому стані. Улітку 2023 року тут уже починали «протиаварійні роботи», після яких садиба втратила частину внутрішніх перекриттів й отримала пробоїну з внутрішнього боку. У січні 2024 року активісти законсервували вхід до памʼятки.



«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.


 



Джерело