Пам’ятник із хрестом та написом: «Солдатам Війська Польського, полеглим в обороні Батьківщини у вересні 1939 року» на давньому Збоїщанському кладовищі у Львові / Твоє місто
Україна передала дозвіл польській стороні на проведення ексгумаційних робіт загиблих в 1939 р. польських військовослужбовців, похованих на території колишнього с. Збоїська (нині – в межах Львова). Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.
Водночас від польської сторони Україна отримала дозвіл на проведення Україною пошукових та ексгумаційних робіт в с. Юречкова (Республіка Польща). Очікують, що це можна буде зробити найближчим часом.
«Прикладом успішної взаємодії України та Республіки Польща є спільна протидія провокаціям: засудження акту вандалізму з пам’ятною таблицею на горі Монастир та протидія дезінформаційній атаці щодо фейкових відомостей про нібито скасування українською стороною дозволу на проведення робіт на території колишнього с. Пужники», – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що 4 червня Сейм Республіки Польща прийняв рішення встановити 11 липня днем пам’яті жертв «геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки», тобто цьому дню надали нового статусу. Раніше це був «Національний день пам’яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої».
До цього у селі Монастир в Польщі, що в ґміні Горинець-Здруй неподалік українського кордону, на братській могилі вояків Української повстанської армії встановили табличку з провокаційним змістом. На ній воїнів УПА назвали відповідальними за «терор і геноцид проти беззахисного польського, українського та єврейського населення». Згодом її демонтували.
Якщо ви хочете значити більше про міфи й правду щодо Волинської трагедії, про тисячі українських жертв того періоду, чому Сагринь (село в Польщі) має стати новим символом українців та який конструктивний підхід у польсько-українській дискусії, читайте в інтерв’ю з Ігорем Галагідою – польським істориком українського походження. Детальніше тут.
Довідка
У Шевченківському районі Львова є давнє Збоїщанське кладовище, колишній сільський цвинтар підміського села Збоїща, яке 1963 року стало частиною Львова. Цвинтар містився на північно-східній околиці міста. У 1970-1980-х роках радянська влада закрила кладовище для поховань, а 1987 року його остаточно зруйнували через побудову північного житлового масиву. У 1990 році члени Студентського братства впорядкували територію та встановили березовий хрест на місці поховання Січових Стрільців. Також за сприяння братства відбулося перепоховання останків УССів. Сьогодні на території колишнього кладовища, що на вулиці Мідній, збереглося кілька символічних пам’ятників. За часів незалежності на території колишнього цвинтаря встановили пам’ятник воякам УПА. На ньому викарбувані імена десяти бійців Української Повстанської Армії, які полягли в боротьбі за незалежність.
Певний час на цвинтарі існувала братська могила польських вояків, загиблих у 1939 році. У роки незалежності вдалося віднайти місце їхнього поховання та встановити символічний пам’ятник із хрестом та написом: «Żołnierzom Wojska Polskiego poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r.» («Солдатам Війська Польського, полеглим в обороні Батьківщини у вересні 1939 року»). Раніше польське видання Rzeczpospolita повідомляло, що Інститут національної пам’яті Польщі подав запит на розкопки, зокрема, на Збоїщанському цвинтарі, щоб провести ексгумаційні роботи із пошуку поховання польських солдатів, які загинули в 1939 році.
Більше тут.