Державна установа “Національне військове меморіальне кладовище” уклала договір з підрядником на зведення другої черги об’єкта у Гатненській громаді на Київщині. Про це свідчать дані у системі Prozorro.
Будівельна фірма “Паритетбудінвест” з Чорноморська Одеської області стала переможцем повторного тендеру на будівництво другої черги Національного військового меморіального кладовища (НВМК), що розташоване у Фастівському районі Київської області. Вартість договору, укладеного з державною установою НВМК, становить 1,211 млрд грн, повідомляє система Prozorro.
Згідно з проєктом, друга черга включатиме шість пускових комплексів. До кінця 2026 року мають звести крематорій, будинок трауру, меморіальну будівлю, колумбарні стіни, сектори поховань, меморіальні площі зі стелою та флагштоком, а також інженерну інфраструктуру, дороги, освітлення і здійснити озеленення території.
У червні НВМК скасував рішення про визначення ТОВ “Будівельна фірма “Паритетбудінвест” переможцем тендеру на будівництво другої черги кладовища. Причиною стала скарга групи компаній “Автострада”, яка теж брала участь у тендері.
Перші поховання на НВМК, за словами міністра у справах ветеранів Наталії Калмикової, заплановані на найближчі тижні. Станом на початок липня повністю завершено будівництво першого пускового комплексу першої черги кладовища, а до поховань уже підготовлено 6 тисяч місць.
Нагадаємо, будівництво НВМК на Київщині стало предметом суспільної дискусії та протестів місцевих жителів, як вважають, що традиційні поховання загрожують екології, оскільки на обраній для кладовища ділянці є місця з високими грунтовими водами.
Ветеран російсько-української війни з позивним “Латиш” оголосив голодування на знак протесту проти “поховань воїнів у воді без незалежного закордонного дослідження земель НВМК”.
У ДУ “НВМК” наполягають, що традиційні поховання планують тільки на території, де в будь-яку пору року рівень ґрунтових вод не перетинає позначки менш ніж 2 м до поверхні землі.
Водночас активісти наголошують, що процес побудови військового некрополю від самого початку є вкрай непрозорим. Тому було створено відповідне звернення до президента України, премʼєр-міністра та міністерки у справах ветеранів. Його підписали військовослужбовці, родичі загиблих військових, представники українського громадянського суспільства та медіаспільноти.
Підписанти вказують, що найбільш яскравим втіленням непрозорості стали «тендери» на ескізний проєкт і вибір підрядника будівництва. В обох брали участь по одному потенційному учаснику, тому що Кабмін і Мінветеранів зробили все можливе, щоб про запуск процесу відбору підрядників за тендерами ніхто «зайвий» не дізнався. Перший тендер на ескізний проєкт НВМК розпочався 30 серпня 2023 року, і вже 15 вересня було укладено договір з «переможцем» — ТОВ «ІНЖИНІРИНГ–ХОЛДИНГ», головним архітектором якого є Сергій Дербін.
Невдовзі таким самим єдиним учасником і переможцем тендеру на зведення комплексу став консорціум підрядників «Білдінг.ЮА», одна з компаній якого (компанія АКАМ) пов’язана із підсанкційним бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим, що підтверджувала Служба безпеки України. Єрмолаєв був внесений до санкційних списків у 2023-му за ведення алкобізнесу в окупованому росіянами Криму та сплату податків в бюджет рф на суму 6,5 млн доларів.
Раніше компанія АКАМ, з якою пов’язаний бізнесмен, фігурувала в спільних проєктах з головним архітектором НВМК Сергієм Дербіним у Дніпрі, а тепер стала головним постачальником граніту для майбутнього меморіального комплексу НВМК. Тож інші види каменю, які є в Україні і які б могли бути використані в будівництві ключових споруд меморіального кладовища, ні з ким із громадськості та експертних кіл відкрито не обговорювалися.
«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.