Оновлення відбувається за підтримки міжнародних партнерів.
Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.
У Львові на вулиці Кирилівській оновлюють простір для людей без дому – філію центру «Джерело». Тут поступово завершують масштабну реконструкцію, яка дозволить не лише покращити умови перебування, а й розширить спектр соціальних послуг: це буде не просто місце для ночівлі, а простір комплексної підтримки – з фокусом на ресоціалізацію та повернення людей до повноцінного життя в суспільстві. Оновлення відбувається за підтримки міжнародних партнерів – Норвезької ради у справах біженців (NRC), уряду Німеччини через Банк розвитку KfW, які сьогодні, 2 липня, оглянули цей об’єкт.
Нічний притулок для бездомних людей у Львові на вул. Кирилівській, 3А розширює спектр допомоги й тепер буде також місцем денного перебування для бездомних. Центр соціальних служб «Джерело» формує тут простір довіри та підтримки, де люди без дому можуть отримати і дах над головою, і ресурси для відновлення – від соціальної підтримки до підтриманого проживання й ресоціалізації. Усе заради того, щоб бездомні люди мали змогу повернутися до нормального життя та стали активними учасниками суспільства.
Що вже працює і що додалося
Дотепер у філії соціальної роботи з бездомними людьми центру «Джерело» працював нічний притулок для бездомних людей на 50 ліжкомісць. Тут безхатьки не лише ночували, а й мали змогу поїсти, помитися, випрати речі, отримати на заміну чистий одяг і взуття, за потреби працівники філії надавали медичну допомогу. Також соціальні працівники допомагали відновити документи, знайти рідних, оформити інвалідність чи інші статуси і виплати.
«Відтепер у Львові бездомні можуть отримати більше, ніж просто нічліг. Філія соціальної роботи з бездомними людьми зможе прийняти більше охочих отримати допомогу і підтримку. Для цього ми відкрили нові кімнати – окремо для чоловіків і для жінок, також буде можливість для денного перебування», – розповідає директорка центру соціальних послуг «Джерело» Зореслава Люльчак.
Крім того, тепер центр має змогу розширити спектр послуг та перейти до більш широкого профілю. Після реконструкції у просторі діятиме центр підтриманого проживання.
Як розповів працівник центру соціальних послуг «Джерело» Олександр Папп, основною метою реконструкції було збільшення потужності центру – більше ліжкомісць, що дасть змогу приймати більше людей. Вже після закінчення робіт кількість місць збільшиться до 25.
«Ми відходимо від парадигми нічліжки та переходимо до ширшого профілю, адже після реконструкції у нас відкриється центр підтриманого проживання. Він діятиме для тих осіб, які вже мають роботу та певний дохід, але станом на зараз не мають змоги винаймати житло. Тому ми пропонуємо їм послугу підтриманого проживання. Станом на зараз вже облаштовані кімнати та вбиральні, заплановане облаштування кухні», – розповів Олександр Папп.
Простір, розрахований на потреби різних людей
Послуги зможуть отримувати як чоловіки, так і жінки без постійного місця проживання. Зокрема, на першому поверсі будуть чоловічі кімнати, де зможуть перебувати 35 осіб. Також у найближчих планах – відкрити пункт денної опіки для тимчасового прихистку тих, кого, наприклад, доставляє поліція.
На другому поверсі зможуть залишатись жінки. Для них передбачено 28 місць. На третьому поверсі будуть кімнати підтриманого проживання, і загалом це 9 місць.
«Ресоціалізація безпритульних людей є вкрай важливою і потрібною. Це перша сходинка до нормального самостійного життя в суспільстві. На третьому поверсі облаштуємо свого роду соціальний гуртожиток, де зможуть залишатись і проживати ті люди, які повернулись до нормального життя, знайшли роботу, не вживають алкоголю, але поки що не можуть самостійно винайняти житло. У таких кімнатах буде все необхідне для проживання – шафа, тумби, стіл. Також на цьому поверсі для них передбачений окремий кухонний блок», – зазначає Зореслава Люльчак.
Ресоціалізація – не лише житло
Серед кроків ресоціалізації передбачений пошук роботи і можливість здобуття нових професій (завдяки співпраці з центром зайнятості), отримання можливості виплат, оформлення статусу інвалідності чи ВПО, укладення декларацій з лікарями тощо.
Важливо те, що будівля філії на Кирилівській стала безбар’єрною і доступною для маломобільних людей. Для цього тут розширили дверні отвори, зробили інклюзивними санвузли та душові, а також встановили пандус та зовнішній ліфт, який підійматиме людей з першого на другий і третій поверхи. До цього часу такої можливості не було.
«Через війну кількість людей, які опинились без документів, засобів існування, даху над головою збільшилась. Відтак, їм вкрай важко себе не те, що реалізувати, а елементарно отримати статус ВПО, оформити соціальну допомогу, мати де переночувати тощо. А якщо люди ще й пересуваються на кріслах колісних, милицях, то й це фізично зробити стає складніше. Люди не повинні залишатись на вулиці, всі необхідні послуги вони можуть отримати у нашій філії на Кирилівській», – каже керівниця «Джерела» Зореслава Люльчак.
До речі, філія центру, що опікується підтримкою бездомних осіб, запрошує до команди соціального працівника та психолога. Це не просто робота – це можливість щодня змінювати життя людей на краще, допомагати тим, хто опинився у складних життєвих обставинах, та розвиватися в середовищі небайдужих однодумців. Детальніше на сайті «Джерела» або за телефоном: 097 400 22 88.
Фінансування та підтримка
Реконструкцію й облаштування будівлі вдалось реалізувати за підтримки міжнародної гуманітарної організації Норвезька Рада у справах біженців в Україні (NRC). Так, торік за кошти організації The Bridge of Life замінили вікна на першому поверсі. Решта ремонтних робіт здійснили в межах проєкту з розвитку Норвезькою радою у справах біженців (NRC), що фінансується Федеративною Республікою Німеччина, через Банк розвитку KfW. Зокрема замінили віконні конструкції, котел, який вийшов з ладу, старі батареї, також поставили бойлери, розширили дверні отвори, відремонтували кімнати й встановили зовнішній ліфт, а ще встановили енергоощадну електричну плиту та посудомийку, щоб забезпечити більшу кількість людей гарячим харчуванням.
Коштом міста у притулку провели капітальний ремонт вентиляційної системи, що допомогло позбутися неприємного запаху і покращило циркуляцію свіжого повітря у кімнатах на першому і другому поверхах. Крім того, за кошти благодійників встановили три пральні машини та дві сушарки для одягу. Загалом сума вкладень становить 7 млн грн, з яких 1 млн грн – це кошти з міського бюджету, а 6 млн грн – позабюджетні.
«Як правило, допомога Німеччини Україні становить 600 млн євро на рік. Цей проєкт потребував значно менше інвестицій, тим не менш, це чудовий результат спільних зусиль. Завдяки співпраці багатьох сторін, зокрема, NRС та міської влади, ми змогли зробити велику роботу навіть з таким невеликим бюджетом. Дуже вдячний вам за те, що ви зробили для підтримки вразливих верств населення, для поліпшення інфраструктури для таких людей. Це створює дуже надійний фундамент для подальшої співпраці в Україні», – зазначив Маркус Колль, керівник відділу співробітництва Посольства Німеччини в Києві.
Зусиллями Шевченківської районної адміністрації біля прихистку проведено благоустрій території, встановлено нові контейнерні майданчики, оновлено дорожнє покриття, прилеглу територію розчистили та підсипали ґрунтом для облаштування хідників та зелених зон.
«Гадаю, що це був один із найважливіших та найзворушливіших проєктів, до якого я мала честь долучитися, бо це яскравий приклад ефективної співпраці. Місто допомогло нам визначити місця, де критично необхідна допомога. “Джерело” підказало, куди інвестувати наші кошти і зусилля, та як це зробити ефективніше. Для мене це яскравий приклад того, як саме має працювати Норвезька рада у справах біженців в Україні. Цей проєкт є частиною великого задуму, який фінансує німецький банк NFW. Іншими складовими цього проєкту є забезпечення людей якісним житлом та забезпечення доступу до якісної освіти для дітей. Цей проєкт не лише про матеріальні потреби, а й про забезпечення відновлення та розвитку України», – розповіла Маріт Глад, керівниця NRC в Україні.
На сьогодні ще є потреба у пошуку фінансування, розміром 1,5 млн грн для здійснення ремонту на першому поверсі будівлі, а саме кімнат нічлігу для чоловіків та простору денного перебування.
«Кожен з нас долучився до дуже гуманної справи. Бо це про людей, які найбільше потребують уваги. Дякую партнерам, ми надзвичайно цінуємо вашу підтримку у часі війни. Ваша участь – безцінна зараз для України. Тут синергія усіх учасників, бо це була установа, яка давно потребувала кращих умов. Ніхто з партнерів не хотів за це братись, але у потрібний час знайшлись потрібні люди і ми зреалізували це. Ми плануємо тут ще зробити ряд важливих речей. Дуже хочеться, щоб люди, які цього потребують, були у гарних умовах. Дуже важлива доступність, цей ліфт і платформа – це одне з найкращих рішень, які могли бути. Дякую NRC і банку KfW, бо це не останній проєкт, у якому ми беремо участь», – підсумувала заступниця міського голови Ірина Кулинич.
«Сьогодні дуже приємна нагода, щоб зустрітися — ми відкрили цей центр для людей, які залишилися без житла. Це спільна праця міста Львова і Норвезької ради у справах біженців, та фінансова допомога від німецького банку розвитку KFW. Цей проєкт є дуже гарним прикладом того, що можуть зробити спільні зусилля. Я рада презентувати результати цієї праці сьогодні», – прокоментувала Аміна Хаббал, регіональна менеджерка Норвезької ради у справах біженців в Україні.
Як потрапити у притулок на Кирилівській
Звернутись у філію соціальної роботи з бездомними людьми на вул. Кирилівській можна через візит або телефоном:
– прийти за адресою вулиця Кирилівська, 3а
– зателефонувати на Гарячу лінію міста 15-80, у контакт-центр «Джерела» 097 400 2288 або безпосередньо у філію за номером 063 445 58 42, де розкажуть, як і куди звертатись.
Якщо про безхатька повідомили небайдужі містяни, соціальні працівники «Джерела» надають коротку телефонну консультацію та, за потреби, виїжджають на місце, виїзди здійснюються у робочі дні тижня з 09 до 17 год. Якщо людина погоджується їхати, її транспортують у філію. У нічний час на повідомлення реагує поліція. Щоб мати змогу переночувати, потрібно бути у тверезому стані та пройти флюорографію.
Розширення послуг на Кирилівській як один з елементів нової міської комплексної програми подолання проявів безпритульності
Цього року у Львові до теми бездомності підійшли дещо інакше – комплексно, глибоко, з фокусом на ресоціалізацію. На сесії міської ради затвердили нову програму, яка передбачає не лише притулок чи нічліжку, а й довготривалу підтримку – навчання, працевлаштування, психологічну допомогу. Вперше місто зможе закуповувати соціальні послуги у громадських та благодійних організацій коштом бюджету. Це – не точкове реагування, а цілісна політика: посилене патрулювання, тісна співпраця з громадськими організаціями, медиками, поліцією, підтримка таких установ, як «Оселя» й «Джерело», оновлення міської нічліжки, залучення донорських і приватних коштів на розвиток. Детальніше про нову програму тут.
«Ми бачимо, що майже 10% людей, які отримують допомогу, готові змінювати своє життя. І наше завдання – дати їм цю можливість: підтримане житло, роботу, нові навички. Програма саме про це – не лише про виживання, а про шанс повернутись до гідного життя», – зазначає Валентина Бартошик, директорка департаменту гуманітарної політики Львова.
Соціальна служба підтримки Львівської міської ради – 1620.
Довідково. «Нічліжку» на вул. Кирилівській, 3А відкрили 6 січня 2009 року для ночівлі бездомних людей, але центр обліку бездомних розпочав роботу ще у листопаді 2006 року.