На початку 2025 року китайська повітряна куля-шпигун провела тиждень над територією США і Канади, пролітаючи над важливими авіабазами та місцями запуску ядерних ракет, перш ніж була знищена винищувачем F-22.
Про це повідомив PAP, пише DailyLviv.com. Велика Британія працює над створенням флоту військових аеростатів-розвідників у межах нової гонки озброєнь із Китаєм, повідомила в неділю газета The Telegraph. Раніше цього року британські представники спостерігали за випробуваннями в Південній Дакоті (США) прототипів, здатних долати до 3500 км.
Як повідомляє газета, випробувані кулі досягали висоти від 18 до 26 км над поверхнею Землі та могли подолати відстань, що дорівнює відстані між Лондоном і Тімбукту в Малі. Крім надання розвідувальних даних, обладнання може також надавати підтримку під час різних катастроф, забезпечуючи високошвидкісне бездротове з’єднання з Інтернетом. Воно також буде використовуватися для більш точного прогнозування погоди й дослідження кліматичних змін.
За словами Марії Ігл, державної секретарки з питань оборонних закупівель і промисловості, успішне тестування аеростатів, що досягають стратосферних висот, надасть перевагу збройним силам Великої Британії. “Це ще один приклад того, як Велика Британія розширює межі (у сфері) оборони та створює реальний потенціал для посилення наших майбутніх можливостей”, – сказала вона.
Рішення про створення власного флоту повітряних куль у Великій Британії було прийнято у 2023 році – після того, як ВПС США збили китайський аеростат-шпигун біля узбережжя Південної Кароліни. Тодішній прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що Королівські військово-повітряні сили (RAF) також збили подібний літальний апарат, що пролітав над країною.
На початку 2025 року американські офіційні особи виявили, що китайська повітряна куля-шпигун, яку вони збили два роки тому, була оснащена найсучаснішими технологіями американського виробництва. Об’єкт провів тиждень над територією США і Канади, пролітаючи над важливими авіабазами та місцями запуску ядерних ракет, перш ніж був знищений винищувачем F-22.
У березні цього року Тайвань, на суверенітет над яким претендує КНР, повідомив про виявлення поблизу острова шести шпигунських аеростатів.
Китай стверджує, що це цивільні повітряні кулі, які використовуються для досліджень, переважно метеорологічних, і які випадково відхилилися від курсу.
У відповідь на зростаюче занепокоєння Заходу щодо подібних об’єктів французькі військово-повітряні сили нещодавно провели навчання. Під час цих навчань винищувачі збивали повітряні кулі, що летіли на великій висоті.