Це стало причиною швидкого позбавлення незалежних повноважень НАБУ і САП.
Таку версію останніх подій в політикумі України оприлюднило відоме американське видання Politico, огляд публікації якого зробило BBC-Україна, пише DailyLviv.com.
На думку оглядача Politico Джеймі Деттмера, в України зараз два серйозних вороги. Перший – очевидний: це Росія, яка почала повномасштабну війну і хоче повернути Україну під свій вплив. Другий – менш помітний, але теж небезпечний: автократичні тенденції всередині країни.
Вже не перший місяць, пише Деттмер, політики й активісти всередині країни звинувачують команду президента Зеленського в тому, що вона зосереджує забагато влади в одних руках, послаблює роботу парламенту та інших інституцій, а незгодних залякує або звинувачує в “роботі на Москву”.
Однак масштаби відступу від демократії стали очевидніші після того, як під ударом опинилися два ключові антикорупційні відомства. Попри масштабні протести в країні, президент схвалив новий закон, який передає значні повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) генеральному прокурору.
У відповідь на громадську реакцію президент Зеленський зазначив, що “всі почули те, що говорять люди у соціальних мережах, один одному, на вулицях”, та пообіцяв запропонувати Верховній Раді новий закон про НАБУ, який забезпечить незалежність цієї агенції.
Politico нагадало, що НАБУ і САП створили 2015 року за наполяганням ЄС та інших міжнародних партнерів, як незалежні від уряду антикорупційні органи для розслідування правопорушень, зокрема серед вищих чинів.
Новий закон (№12414), ухвалений в рекордні строки, дає змогу генпрокуратурі втручатися в роботу цих органів, віддавати накази і навіть перепризначати справи. Фактично – ліквідовуються механізми захисту від політичного впливу.
Стів Беннон, колишній стратег Трампа, вважає, що президент Зеленський зіграв хитро. “Він розуміє, що в Америці MAGA намагаються звинуватити його в розкраданнях мільярдів. Тож, мовляв, краще нехай про це кричать Марджорі Тейлор Грін і подкасти, ніж реальні незалежні органи, які він не контролює, почнуть копати по-справжньому”, – сказав Беннон в інтерв’ю Politico.
На тлі дедалі більшого тиску громадськості та Євросоюзу Зеленський пішов на поступку, заявивши, що запровадить нове законодавство, яке забезпечить “всі норми незалежності антикорупційних інститутів”.
“Що він мав на увазі, залишається незрозумілим”, – зазначило видання.
Зеленський також запевнив українців, що не має наміру підривати роботу цих відомств, натякнувши, що зміни необхідні для захисту від російського впливу.
У НАБУ і САП заявили, що вітають ініціативу президента щодо підготовки законопроєкту, спрямованого на забезпечення незалежності антикорупційних інституцій.
Донедавна дипломати ЄС говорили про тривожні антидемократичні тенденції в Україні лише у приватному порядку, але тепер ситуація змінилася, пише Politico. За інформацією видання, Єврокомісія вимагає від Зеленського пояснень. Європейські чиновники давно незадоволені тим, як з влада витісняє самостійні фігури – наприклад, міністра закордонних справ Дмитра Кулебу та керівника “Укренерго” Володимира Кудрицького.
Олії у вогонь додала відставка командувача збройними силами Валерія Залужного, який конфліктував з президентом щодо військової стратегії та необхідності розширення мобілізації.
Як вказує видання, в ЄС також висловили побоювання, що кампанія з пошуку зрадників і “агентів Кремля” перетворюється на політичне полювання, спрямоване на те, щоб змусити критиків замовчати.
“Однак досі ці побоювання залишалися в тіні – переважно, щоб не дати Москві приводу для пропаганди і не підривати підтримку Заходу в обороні України”, – вказує Politico.
Але цього разу все інакше, наголосило видання і зазначило, що єврокомісар з питань розширення Марта Кос уже заявила, що така ситуація негативно позначиться на переговорах щодо вступу України до ЄС.
“Незалежні органи, такі як НАБУ і САП, життєво важливі для європейського майбутнього України”, – наголосила вона.
Також серйозно стурбовані посли країн “Великої сімки” в Україні.
Інші високопосадовці в Брюсселі також висловили несхвалення, зокрема й голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка зажадала відповіді від Зеленського.
“То чому ж чиновники ЄС тільки зараз публічно висловили занепокоєння цією монополізацією влади?” – запитує видання.
Частково це пов’язано з тим, що дії щодо антикорупційних агентств стали дуже очевидними, вважає автор статті.
Як зазначило Politico з посиланням на працівників антикорупційних відомств, НАБУ розпочало розслідування щодо дій співробітників апарату президента і міністрів.
Прикметно, що у 2023 році Президент України Володимир Зеленський очолив список 28 найвпливовіших людей Європи, який щороку складає видання Politico.
Водночас у листопаді 2023 року Politico назвало Єрмака «зеленим кардиналом України».
Polirico також навесні цього писало, що нібито Трамп за спиною Зеленського вже обирає президента України. З ким ведуть перемовини.
Сьогодні Зеленський попросив Мерца і Страмера долучитися до експертизи нового антикорупційного законопроєкту.