На сайті Верховної Ради з’явився новий законопроєкт про НАБУ та САП від Зеленського

Законопроєкт стосується повноважень Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Володимир Зеленський


На сайті Верховної Ради оприлюднено законопроєкт, поданий президентом України Володимиром Зеленським, який стосується повноважень Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).


Згідно з текстом документа, САП більше не буде підпорядковуватись генеральному прокурору — замість цього вона отримає власного керівника, що має посилити її інституційну незалежність.


Основні зміни, передбачені новим законопроєктом:


Розширення повноважень САП


Керівник САП та його заступники зможуть самостійно змінювати, відкликати або доповнювати апеляційні та касаційні скарги. Також змінено процедуру погодження угод про визнання винуватості — тепер це рішення ухвалюватиметься без обов’язкової участі генпрокурора.


Обмеження впливу генерального прокурора на НАБУ


Закон забороняє генпрокурору давати письмові вказівки детективам НАБУ чи їхнім підрозділам внутрішнього контролю. Крім того, справи НАБУ не можна передавати іншим слідчим органам, за винятком ситуацій, коли НАБУ об’єктивно не може функціонувати.


Процесуальні дії детективів НАБУ


Детективи НАБУ будуть зобов’язані виконувати лише вказівки прокурорів САП. Інструкції з боку інших прокурорів вважаються недійсними.


Посилення незалежності САП


Усі адміністративні рішення щодо САП потребуватимуть погодження з її керівником. Генпрокурор не матиме права втручатися у роботу прокурорів САП.


Зміни в порядку призначення прокурорів


Скасовано норму про виключне право генпрокурора призначати прокурорів до окремих проваджень. Водночас зберігається положення про можливість добору осіб без досвіду на позаконкурсній основі, а також звільнення “поза штатом” у зв’язку з реорганізацією.


Повідомлення про підозру


Надати підозру працівнику НАБУ зможе не лише генпрокурор, але й керівник САП.


Поліграф і перевірки на благонадійність


Працівники НАБУ, САП, БЕБ, ДБР, ОГПУ, які мають доступ до держтаємниці, раз на два роки проходитимуть перевірку на поліграфі щодо ймовірної співпраці з ворогом. Перевірки проводитимуть підрозділи внутрішнього контролю, а першу — протягом 6 місяців після набуття чинності закону — організує Служба безпеки України.


Обмеження виїзду за кордон


Працівникам НАБУ заборонено залишати країну, крім випадків офіційних відряджень.


У Національному антикорупційному бюро заявили, що взяли участь у підготовці законопроєкту, який вніс у Верховну Раду президент Володимир Зеленський. У відомстві запевнили, що цей документ «відновить усі повноваження та гарантії незалежності для НАБУ і САП».


Ліквідація незалежності НАБУ і САП: що відомо


Нагадаємо, очільники НАБУ та САП закликали президента Володимира Зеленського не підписувати ухвалений Верховною Радою законопроєкт. Серед тих, хто його підтримали, є нардепи із Львівщини. Європейський Союз висловив стурбованість діями України щодо її антикорупційних інституцій. Військові, волонтери, експерти й нардепи називають це рішення зрадою принципів Революції Гідності. Детальніше тут.


Зокрема, у Львові та Києві відбулися акції проти підписання цього законопроєкту.


Увечері 22 липня Зеленський все ж його підписав.


23 липня президент Володимир Зеленський пообіцяв внести у Верховну Раду новий законопроєкт, який забезпечить «силу системі правопорядку» та збереже «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій».


 



Джерело