Її розмістили за новою концепцією.
Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.
У Львові на фасад книгарні ім. Наукового товариства імені Тараса Шевченка повернули відреставровану історичну вивіску. Слова «Книгарня наукового товариства ім. Шевченка» розмістили за новою концепцією – у два ряди. Вивіску відновили за кошти меценатів.
Зазначимо, для реставрації літери з фасаду книгарні зняли на початку квітня цього року. Як розповіла ініціаторка цього процесу, керівниця офісу охорони культурної спадщини ЛМР Тетяна Балукова, роботи тривали 2 місяці. Виконував їх майстер з металу Юрій Миколаїшин. Вартість робіт склала близько 50 тис. грн.
«Частково вивіска була демонтовано ще раніше. Якось, проходячи повз будівлю, я зауважила, що на фасаді бракує слова «Книгарня». Я сконтактувала з керівником книгарні, з’ясувалось, що літери збережені і ми прийняли рішення їх повернути. Також знайшли мецената, який погодився профінансувати реставрацію. Адже раніше літери неодноразово зафарбовували, що призвело до їх пошкодження.
У майстерні літери очистили спеціальним хімічним розчином, відполірували і законсервували спеціальною олією. Краї зафарбували чорною фарбою, щоб не покривалися корозією. Тепер вони будуть прикрашати книгарню, як і колись», – розповіла Тетяна Балукова.
Книгарня в будівлі на просп. Шевченка, 8 працює з початку 1990-х рр. А у 2021 році, коли в сусідньому приміщенні змінився орендар, вивіску частково демонтували. Демонтовані літери зберігалися в книгарні. Тож реставрація мала на меті не лише зберегти автентичність напису, а й відновити його повний вигляд.
Щоб вмістити весь напис, вивіску довелось розмістити у два ряди. Нову концепцію розміщення літер напрацював директор дослідно-видавничого центру, якому підпорядкована книгарня, Владислав Бартошевський. Також він розробив трафарет із врахуванням оригінальних розмірів, відступів, отворів для шурупів – відповідно до якого майстри розміщували літери на фасаді.
«Наша книгарня – це те місце, де є українська книга. І ця вивіска тут має бути», – наголосив голова Наукового товариства імені Тараса Шевченка в Україні Роман Кушнір.
Як додав Владислав Бартошевський, загалом книгарня ім. Наукового товариства імені Тараса Шевченка має понад 130-річну історію – свого часу книжковий магазин працював в інших приміщеннях у Львові.
До слова, зараз у офісі охорони культурної спадщини працюють над затвердженням переліку цінних вивісок у Львові, щоб убезпечити їх від демонтажу.
Чому такі вивіски варто зберігати – пояснює засновниця ініціативи «Рудименти Львова» Ярина Короткевич. Проєкт займається дослідженням, популяризацією та реставрацією таких конструкцій.
«Вивіски є також частиною міського ансамблю і гарним прикладом міського дизайну. І це так само є маркер важливих місць для мешканців. Навіть маленькі магазини, базари, книгарні – це теж те, що говорить про історію міста.
Наша ініціатива існує понад рік. За цей час, за сприяння офісу охорони культурної спадщини, вдалось скласти перелік вивісок. Також ми зібрали кошти на реставрацію вивіски магазину «Електротовари», що на фасаді будинку на вул. Левицького. Донатами нас підтримало близько 250 людей – це звичайні містяни, креативні агенції, дослідники-історики. Я завжди кажу, що донати на відновлення вивісок – тільки після донатів на ЗСУ. Хоча, до речі, донатили також і військові.
Також зреалізовано цей великий проєкт щодо вивіски книгарні, врятована вивіска з магазину «Юний технік», що на вул. Руській», – зазначила Ярина Короткевич.
Як додала Тетяна Балукова, вивіска з колишнього магазину «Юний технік» зараз перебуває на реставрації і опісля повернеться на фасад будівлі на вул. Руській. Всі роботи оплачує заклад, який зараз працює у цьому приміщенні – аптека «Подорожник».