фото умовне
У Львові 3 липня відбулася панельна дискусія «Благодійність під час війни: виклики, успіхи, перспективи» в межах регіонального етапу конкурсу «Благодійна Україна». Участь у ній взяли представники громадських організацій, ЗМІ, правоохоронці та благодійники. Про це інформує «Твоє місто».
У поліції кажуть, що фіксують нові схеми шахрайства під прикриттям зборів для ЗСУ, евакуацій чи допомоги загиблим військовим.
«З початком повномасштабного вторгнення ми зіткнулися з величезною кількістю псевдоблагодійників. Якщо раніше це були поодинокі аферисти з табличками на кшталт «Допоможіть на лікування дитини» чи «Втратив усе», то тепер масштаби й цинізм псевдоблагодійної діяльності просто шокують», – розповіла Валерія Івкова, старша оперуповноважена Управління протидії кіберзлочинності у Львівській області.
Як приклад офіцерка навела випадок у Вінниці: 18-річний юнак організував фейкову евакуацію з Маріуполя. Він брав по 11–12 тисяч гривень з людини й обіцяв виїзд мікроавтобусом для родичів. Насправді жодного транспорту не було — люди перерахували кошти, але так і не врятувалися.
За словами Івкової, шахраї активно підробляють реквізити справжніх фондів, використовують фото- та відеозвернення публічних осіб, зокрема військових або лідерів думок.
«Достатньо змінити рахунок у вже знайомому відео — і користувач надсилає гроші не на фронт, а в кишеню шахрая», – пояснила вона.
За перше півріччя цього року правоохоронці на Львівщині затримали трьох осіб, які організували шахрайські псевдозбори.
Один із випадків стосувався фонду Ірини Федишин, від імені якого збирали кошти нібито на доставку автівок для ЗСУ. Насправді сам фонд ніколи не просив грошей за пальне, логістику і здійснює діяльність безкоштовно.
В іншому випадку керівник благодійної організації взяв гроші за три автомобілі для військових, але не передав їх. Сума збитків — понад мільйон гривень. Гроші він привласнив, автівок військові так і не отримали.
Ще один резонансний інцидент стався на Львівщині: дівчина вигадала історію про загиблого брата-військового, якому потрібно встановити пам’ятник, і отримала від військовослужбовців понад 130 тисяч гривень.
Усіх причетних до цих злочинів притягнули до відповідальності.
Як убезпечитися від шахраїв: поради від офіцерки кіберполіції
Валерія Івкова наголошує:
«Золоте правило — все перевіряти десять разів. Є Асоціація благодійників України, державні реєстри, багато відкритої інформації, навіть у соціальних мережах. Там можна перевірити осіб, які організовують збір, і вирішити, чи варто їм донатити»
Вона радить звертати увагу на прозорість: чим більше відкритості, тим вища довіра. Бували випадки, коли фонд сам приїжджав на локацію, щоб підтвердити — допомога справді дійшла до людей.
«Коли бачите збір, перепитайте, перевірте. Люди донатять багато — через емпатію, через віру в допомогу, у добро, у перемогу. Але прикро, коли кошти зрештою витрачаються не за призначенням»
Офіцерка також звертає увагу на нові шахрайські схеми:
-
У Telegram поширюють фейки від імені державних установ, військових формувань, батальйонів і бригад — з метою зібрати інформацію про загиблих чи військовополонених. Потім ці дані можуть перепродати або використати для вимагання. -
Активізувалися шахрайські схеми, пов’язані з петиціями. Шахраї створюють копії офіційних сайтів із підозрілими доменами. -
Вони пропонують підписати петицію не через електронний цифровий підпис, а через авторизацію в Telegram чи WhatsApp. У результаті люди можуть втратити доступ до власного акаунта. -
Поширюють неправдиву інформацію — наприклад, емоційні історії про вигаданих військових і просять «скинути на картку».
Нагадаємо, що у Львові адвокат-шахрай виманював гроші у дружин військових.
Партнерська публікація