Люблінський трикутник. Польща і Литва підтримують Україну на шляху до ЄС

Люблінський трикутник відображає ідею партнерства заради спільного майбутнього, якому загрожує агресивна політика Росії.

Про це повідомило Польське радіо, пише DailyLviv.com. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський у середу в Любліні наголосив, що Люблінський трикутник підтримує і продовжуватиме підтримувати Україну, яка героїчно воює. Він сказав, що Польща вже надала Україні 45 пакетів різних видів зброї та боєприпасів. «Ми працюємо над подальшими поставками», – додав він.

Міністри закордонних справ Польщі, Литви та України зустрілися у середу в Любліні в рамках святкування 5-ї річниці створення Люблінського трикутника.

На прес-конференції з нагоди річниці створення Люблінського трикутника Сікорський наголосив, що «в польській зовнішній політиці є тяглість».

«Наша співпраця демонструє необхідність адаптації до сучасних політичних умов на міжнародній арені, швидкого реагування на загрози безпеці як нашого регіону, так і Європи в цілому. Люблінський трикутник сприяє демократичним та парламентським цінностям», – сказав міністр закордонних справ Польщі.

Він зазначив, що Польща виділила на військову допомогу Україні наразі чотири мільярди євро, не враховуючи координацію поставок військової техніки з інших країн та гуманітарної допомоги, що надається третіми країнами.

За словами Сікорського, потрібна «дерадикалізація як російської влади, так і російського суспільства». Він зазначив, що Україна, як жертва агресії, хоче вести переговори з агресором і заявила про свою безумовну готовність до припинення вогню. Міністр закордонних справ Польщі також заявив, що тривалий мир залежить від усунення корінних причин війни – «фашистської ідеології Росії та її імперіалізму».

Він також наголосив, що Польща та Литва політично підтримують Україну перед обличчям російської агресії та працюють від її імені в міжнародних організаціях. Він також нагадав, що Польща прийматиме наступну конференцію з питань відбудови України. 

Своєю чергою, міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис заявив, що на зустрічі обговорювалися такі теми, як досягнення міцного миру в Україні, подальші пакети санкцій проти Російської Федерації та підтримка України в її прагненні до членства в Європейському Союзі. Він також нагадав, що Литва хоче допомогти у відбудові шкіл та лікарень в Україні.

На його думку, співпраця в боротьбі з російською пропагандою та фальшивими наративами також є надзвичайно важливою, і один зі способів досягнення цього – ефективне донесення правди. «Чому вони це роблять? Тому що для них це операція, робота Путіна з часів КДБ, обман. Ось чому вони витрачають десятки мільйонів євро по всьому світу на поширення цієї інформації», – наголосив Будрис.

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Люблінський трикутник відображає ідею партнерства заради спільного майбутнього, якому загрожує агресивна політика Росії. «Україна, протистоячи агресії Росії, дала час усім європейцям, жертвуючи життями своїх солдатів та громадян», – сказав він.

Сибіга наголосив, що Росія використовує заборонені хімічні речовини у війні та має нести за це відповідальність. «Один із майбутніх пакетів санкцій має включати санкції проти осіб, винних у застосуванні хімічної зброї в Україні», – сказав він.

За словами українського міністра, Путін хоче продовжити війну, щоб уникнути відповідальності за злочини та залишитися при владі, хоча він перебуває при владі «понад чверть століття, довше, ніж Ленін і Сталін». «Разом ми повинні змусити Росію укласти мир, бо ця країна розуміє лише силу», – додав Сибіга.

Він також оголосив, що міністри вирішили розпочати співпрацю між істориками Люблінського трикутника для обговорення складних питань нашої спільної історії. «Ми повинні вирішити ці болючі питання і таким чином позбавити Росію інструменту для розриву нашої єдності», – сказав Сибіга.

Він також наголосив, що нас об’єднує спільне минуле. «Наша історія охоплює різні розділи, деякі з яких складні. Ми повинні говорити про них прямо, відкрито, чесно та використовувати правильні слова. Наш формат (Люблінський трикутник – ред.) дозволяє проводити такі дискусії, завдяки яким ми досягнемо спільного розуміння та спільної оцінки нашої спільної історії, що, безсумнівно, є важливим для наших суспільств», – пояснив Сибіга.

«Сьогодні я хотів би висловити особливе «Дякую!» місту Люблін та його багатонаціональній громаді. Ваша підтримка України та українців була неймовірно важливою. Саме тому президент Зеленський удостоїв Любліна звання Міста-рятівника», – наголосив міністр закордонних справ.

Сибіга повідомив, що Люблін гостинно прийняв багатьох українців і зробив внесок у будівництво чотирьох укриттів для міста Суми на північному сході України, а також надав місту 2,5 мільйона злотих допомоги, яке «постійно страждає від російського терору». «Ми завжди пам’ятатимемо це і завжди будемо вдячні», – наголосив він.

Раніше міністри закордонних справ Польщі, Литви та України спільно поклали вінки до пам’ятника Люблінській унії в Любліні. Пам’ятник увічнює угоду 1569 року між Польщею та Литвою та створення Речі Посполитої – однієї з найбільших держав Європи на той час.



Джерело