фото умовне
Львівська ОВА прокоментувала інформацію розслідування NGL.media, згідно з яким у 2022 році з України виїхали чоловіки, внесені в систему «Шлях» за підробленими листами вигаданої громадської організації.
У заяві Львівської обласної військової адміністрації наголошують: у перші місяці повномасштабної війни система «Шлях» працювала в умовах обмежених технічних можливостей і без належного механізму перевірки, тож деякі зловживання були можливі.
«Не знімаючи з себе відповідальності, хочемо наголосити – в умовах надзвичайної ситуації можливі окремі порушення. Однак, обираючи між повною зупинкою виїздів (і зривом волонтерської допомоги фронту) та ризиком поодиноких порушень ми обрали друге – щоб армія не залишилась без підтримки», – зазначають у ЛОВА.
Що з’ясували журналісти
Розслідування NGL.media виявило, що восени 2022 року Львівська ОВА надала дозвіл на виїзд за кордон вісьмом чоловікам на підставі листів від неіснуючої організації «Гуманітарна надія нації». У документах, надісланих до ЛОВА, використовували підроблену символіку – зокрема логотип «Газпромбанку» та підпис російського імператора Олександра III, скопійований із «Вікіпедії».
Організація не зареєстрована ані в українських, ані у французьких реєстрах, попри самоназву «українсько-французької групи». Електронна пошта, з якої надсилали звернення, нині не працює. У Мін’юсті підтвердили, що дані про таку ГО відсутні.
Журналісти встановили, що один із чоловіків, який виїхав за цими документами, – Артем Лущан із Дніпра. Він отримав дозвіл на виїзд як водій гуманітарного вантажу за підписом голови ЛОВА. Разом з ним на кордоні був Олексій Шевчук – тодішній радник начальника ЛОВА. За даними соцмереж, Лущан досі не повернувся в Україну.
Як пояснює це Львівська ОВА
В адміністрації стверджують, що у перші місяці війни система «Шлях» функціонувала без доступу до важливих державних реєстрів, а нормативно-правове регулювання не враховувало умов воєнного часу. У таких умовах вони діяли в межах наявних технічних можливостей.
Рішення про внесення осіб у «Шлях» ухвалювала спеціальна комісія, до складу якої входили представники Держприкордонслужби, СБУ та Нацполіції.
ЛОВА наводить статистику: із понад 50 тисяч осіб, які отримали дозвіл на виїзд, лише 3,7% не повернулися – це 1920 осіб. Адміністрація вважає це показником «високої свідомості людей та незначної кількості порушників».
Також у ЛОВА нагадують, що не мають повноважень контролювати перетин кордону – це виключна компетенція ДПСУ та правоохоронних органів.
Нагадаємо, що наприкінці лютого 2024 року уряд України заборонив волонтерам використовувати систему «Шлях» через численні зловживання – зокрема, для незаконного виїзду за кордон чоловіків, які підпадають під мобілізацію.