“Антикорупція не лякає, якщо не красти”. Тисячі людей протестують у Києві проти закону, який обмежує повноваження НАБУ та САП

Подібні акції проходять щонайменше у 17 містах України.


У центрі Києва 23 липня триває масштабна акція протесту проти закону №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). 


У Києві мітингувальники зібралися на площі біля Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Участь у протесті беруть кілька тисяч людей, які тримають плакати з гаслами «Руки геть від НАБУ та САП», «Руйнування інституцій — руйнування демократії», «Не робіть крок назад — це прірва».



Протестувальники скандують «Влада — це народ!», співають гімн України та закликають до скасування закону.



До протестів долучилися мешканці щонайменше 17 міст, зокрема Харкова, Львова, Одеси, Дніпра, Івано-Франківська, Чернівців, Житомира, Сум, Миколаєва, Тернополя та Кривого Рогу. 


Це вже другий день масових вуличних протестів — акції почалися 22 липня, одразу після голосування Верховної Ради за скандальний законопроєкт. Тоді на вулиці вийшли тисячі громадян із закликами «Ветувати 12414», «Поверніть Європу» та «Єрмака за двері».


22 липня Верховна Рада ухвалила в цілому закон №12414, який, згідно з позицією НАБУ та САП, ліквідовує їхню незалежність і фактично підпорядковує ці органи Генеральній прокуратурі. Закон підтримали 263 народні депутати. Того ж дня документ підписав президент Володимир Зеленський.


Закон передбачає, зокрема, що Генпрокурор отримує право:


  • давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;


  • передавати справи НАБУ до інших органів;


  • закривати справи на вимогу сторони захисту;


  • контролювати формування груп прокурорів у справах.


У НАБУ заявили, що це фактично знищує незалежність бюро, перетворюючи його на підрозділ Генпрокуратури.


«Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність», — йдеться у заяві.


На тлі ухвалення закону в Україні та за кордоном лунає хвиля критики. Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль заявив, що обмеження незалежності антикорупційних органів ускладнює євроінтеграційний шлях України. Посли G7 закликали до збереження інституційної незалежності НАБУ.


Одночасно із законодавчими змінами навколо НАБУ та САП, українські правоохоронні органи повідомили про серію обшуків у працівників НАБУ, підозри у держзраді, зловживаннях та ДТП. У НАБУ визнають факти розслідувань, але заявляють про політизацію справ і спробу дискредитації.


Президент Володимир Зеленський заявив, що внесе альтернативний законопроєкт, який «забезпечить незалежність антикорупційних органів». Також він доручив керівництву СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР і МВС напрацювати спільний план змін до системи.



«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.


 



Джерело