Аналогічні навчання «Захід-2021» фактично передували початку повномасштабного вторгнення Росії до України, що сталося 24 лютого 2022 року.
Міністерство оборони Білорусі звинувачує Варшаву у “беззастережному дотриманні вказівок тих, кому вигідне розв’язання нового збройного конфлікту в Європі, ареною якого можуть стати як Республіка Білорусь, так і Республіка Польща”. Про це розповідає Euronews, покликаючись на заяву, орублікованій у державній ІА БелТА, пише DailyLviv.com.
“На тлі збройного конфлікту, що триває в Україні, додатковим фактором, що сприяє зростанню напруженості у Східноєвропейському регіоні, є прискорена мілітаризація Республіки Польща, яка явно перевищує оборонну достатність”, – йдеться в заяві представника МО РБ Валерія Ревенка. За словами білоруського чиновника, Мінськ зі занепокоєнням спостерігає за діяльністю у рамках проекту “Східний щит”.
Однак Польща відгородиться “Східним щитом” не лише від Росії та Білорусі, але й від України. Польський прем’єр-міністр Дональд Туск сказав, що хоче, щоб поляки “почувалися в більшій безпеці на всій довжині східного кордону”. Туск повідомив, що укріплення охоплюватимуть і кордон Польщі з Україною, близьким союзником, не вдаючись до деталей.
Ця національна програма Польщі, розрахована на 2024-2028 роки, щодо підвищення обороноздатності країни та протистояння гібридним атакам розроблена у відповідь на російську агресію в Україні.
Конфлікт на польсько-білоруському кордоні тісно пов’язаний з війною РФ проти України і є одним з елементів ширшої російсько-білоруської стратегії, вважають у польському оборонному відомстві. Міграційна криза використовується для дестабілізації східного флангу НАТО та ЄС, а також для відвернення уваги від воєнних дій в Україні.
Як підкреслює міністерство оборони Польщі, “Східний щит” – це миротворчий проект, який має на меті стримувати потенційних агресорів, захищати громадянське населення та державні кордони.
“У прикордонних з нашою країною районах додатково сконцентровано близько 11 тис. військовослужбовців, співробітників органів прикордонної служби та поліції. Польське керівництво також має намір вийти з Оттавської конвенції та розмістити на кордоні з Білоруссю протипіхотні міни”, – пише представник МО РБ Ревенко, висловлюючи надію, що Варшава зробить “вибір на користь безпеці, мирному співіснуванню та співпраці”.
У травні цього року стало відомо, що основні маневри білорусько-російських стратегічних військових навчань “Захід-2025” у вересні буде перенесено вглиб території Білорусі. Як стверджується, нібито зниження напруженості.
“Ми прийняли рішення зменшити масштаб навчань “Захід-2025″ та перенести їх основні маневри вглиб території Білорусі, подалі від західних кордонів”, – заявив тоді міністр оборони Білорусі Віктор Хрєнін.
Він додав, що це рішення “підтверджує готовність до діалогу, компромісу” з сусідніми країнами, але в Мінську “не очікують конструктивної реакції”.
У Польщі заявили, що відповідь буде “адекватною”. “Польща відреагує на навчання «Захід-2025», які пройдуть у Білорусі, адекватно. Будуть великі польські та натовські навчання в Польщі, великі маневри. Давайте також згадаємо, що минулого року ми стали свідками найбільших в історії навчань НАТО, в яких взяли участь близько 100 тисяч солдатів”, – сказав заступник міністра оброни Республіки Польща Цезарій Томчик.
Томчик нагадав, що навчання “Захід-2021” фактично передували початку повномасштабного вторгнення Росії до України.
До теми: На авіабазі «Енгельс-2» сьогодні вже тричі приземлялися Іл-76, ймовірно, з крилатими ракетами
Росія за кілька днів або тижнів перейде до посиленого літнього наступу, можливо, використовуючи 160 000 військових