Президент Володимир Зеленський підписав закон про множинне громадянство, ратифікацію Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України, а також зупинення дії для України Оттавської конвенції про протипіхотні міни. Про це глава держави повідомив у Telegram.
«Невідкладно підписав передані з Верховної Ради України документи: закон про множинне громадянство, ратифікацію Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України, а також зупинення дії для України Оттавської конвенції про протипіхотні міни. Вдячний народним депутатам України за підтримку цих рішень. Кожне зміцнює Україну», — зазначив Зеленський.
Множинне громадянство, за його словами, створює правову базу для об’єднання українців у світі, включно з діаспорою та іноземцями, які пов’язали своє життя з Україною.
Воно дозволяє:
-
• зберегти зв’язок з Батьківщиною мільйонам українців, які були змушені виїхати під час повномасштабної війни та минулих історичних подій; -
• залучати таланти й інвестиції з-за кордону; -
• визнавати внесок діаспори у розвиток і захист держави, а також адаптувати Україну до європейських стандартів. -
Водночас документ передбачає чіткі обмеження — громадянство держав-агресорів виключене.
Спецтрибунал, у співпраці з міжнародними партнерами, має забезпечити невідворотність покарання росії за агресію.
Документ дозволить підтримати та адмініструвати трибунал широкому колу учасників: як серед держав-членів Ради Європи, так і серед країн, що не входять до неї, а також Євросоюзу. Спеціальний трибунал діятиме в рамках Ради Європи та матиме мандат на переслідування вищого керівництва держави-агресора за злочин агресії проти України – зазначає Радіо Свобода.
Призупинення дії Оттавської конвенції відкриває шлях до паритету у застосуванні озброєнь, необхідних для захисту від російських атак. Зеленський підкреслив, що рф ніколи не дотримувалася норм гуманного ведення війни та не була стороною цієї конвенції. Оттавська конвенція передбачає заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та їхнє знищення. Конвенція дозволяє країнам зупиняти її дію, якщо існує загроза їхній національній безпеці. Низка країн впродовж останніх тижнів також вийшли з конвенції.
Президент також доручив уряду оперативно підготувати підзаконні акти та почати визначення країн-партнерів, із якими буде реалізовано принцип множинного громадянства. Крім того, очікується графік запуску роботи спецтрибуналу.