Громадська організація “Декомунізація.Україна” знову звернулася до столичної влади з вимогою демонтувати пам’ятник Міхаілу Булгакову в Києві. Про це
Організація направила листи до нового очільника Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Олександра Алфьорова з проханням надати роз’яснення міському голові Києва щодо необхідності демонтажу пам’ятника. Це звернення ґрунтується на фаховому висновку Експертної комісії.
“Демонтувати пам’ятник Булгакову в серці Києва, як ніколи, на часі”, — зазначив Поздняков.
Аналогічне звернення ГО “Деколонізація.Україна” направила і до Київського міського голови.
Нагадаємо, ще у жовтні 2024 року робоча група Київради з декомунізації підтримала рішення про демонтаж пам’ятника Міхаілу Булгакову.
У квітні 2024 року на сайті УІНП було опубліковано фаховий висновок експертної комісії, в якому вказано, що ім’я російського письменника Міхаіла Булгакова у топоніміці та його публічне вшанування є пропагандою російської імперської політики.
Зокрема у висновку зазначено, що Булгаков упереджено й виразно негативно ставився до всього українського – українців, їхньої мови, культури, права на власну державу тощо, а його творчість безпосередньо пов’язана з глорифікацією російської імперської політики та неприхованою українофобією.
Таким чином географічні об’єкти, назви юридичних осіб, пам’ятники та пам’ятні знаки, присвячені російському письменнику М. А. Булгакову, містять символіку російської імперської політики, а подальше використання імені Булгакова у назвах географічних об’єктів та юридичних осіб, перебування у публічному просторі встановлених на його честь пам’ятників, пам’ятних знаків є пропагандою російської імперської політики.
Реагуючи на це у музеї Булгакова заявили, що висновок УІНП нібито не є експертизою повною мірою і нібито містить фейки і маніпуляції.
Як ми писали, охочі врятувати ім’я російського письменника у київській топоніміці від дерусифікації, намагаються апелювати до того, що він нібито видатний киянин, бо жив певний час в Києві, і таким чином виправдати його присутність в київському культурному просторі.
Так, у травні минулого року на будинку-музею Булгакова на Андріївському узвозі повісили оновлену пам’ятну табличку. Дошка, що до того була «русскому совєтскому пісатєлю», стала україномовною та наголошує, що Булгаков – «видатний киянин».
Але кияни обурилися підміною понять та навмисній жалюгідній спробі українізувати письменника-українофоба і облили нову дошку червоною фарбою.
Подію прокоментували у Спілці письменників України. Вони вимагають демонтувати «оновлену» меморіальну дошку і закрити музей російського письменника, а також заснувати на його місці музей українського композитора Олександра Кошиця.
При цьому варто зазначити, що вже у березні 2024 року на Андріївському узвозі біля музею встановили скульптуру персонажа з його роману “Майстер і Маргарита” кота Бегемота. Аби якось виправдати встановлення скульптури, автор Василь Татарський дав у лапи літературного персонажа примус з написом «Палай Москва». «Час усе розставить на свої місця», вважає він.
«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.