як за швейцарським підходом планують облаштувати один з районів

У радянський період цю територію резервували під житлову забудову, однак зараз її обіцяють облаштувати з фокусом на рекреацію, зелені пагорби й громадські простори.

фото умовне


На півночі Львова розпочинається масштабне просторове планування нової міської зони. Йдеться про частину міста в межах вулиць Замарстинівської, Мазепи, Грінченка, Хмельницького і північної межі Львова – загалом територія сягає близько 600 гектарів. При цьому можливі зміни охоплять близько 300 гектарів – ділянок, що нині частково занедбані, мають потенціал для трансформації та будуть вивчені командою планувальників. Про це «Твоєму місту» повідомила в.о. начальника управління просторового планування департаменту архітектури та просторового розвитку ЛМР Марина Пелещак.


«Ми назвали цю територію «Львів північний», бо вона об’єднує багато топонімів: Збоїща, Голоско, частину Замарстинова. Так виник новий умовний термін, який дозволяє говорити про цілісну зону розвитку», – пояснила вона.


За часів СРСР ця територія вважалася резервною під забудову: ще в документах 60–70-х років її передбачали як житлову, з акцентом на широкі дороги, висотки та автомобілецентричність. Тепер до планування підходять зовсім інакше.


Що передбачає «швейцарський підхід»


Розробку концепції для «північного Львова» здійснюють за методом Test Planning – інноваційного підходу, поширеного у Швейцарії, який передбачає залучення фахівців, мешканців та міської адміністрації до спільного створення просторових рішень у кілька етапів. 


Тобто замість створення плану з подальшою презентацією і залученням мешканців, має відбуватися постійний діалог між фахівцями різних галузей. Ідеї планують тестувати у кількох колах обговорень, опісля громадськості представлять кілька варіантів напрацьованих рішень, щоб обрати оптимальний.


«Це дозволить сформувати якісну концепцію. Власне, наша мета – випробувати новий для України підхід, щоб отримати зовсім інший результат», – пояснює керівниця управління.



Також у межах цього проєкту команда львівських архітекторів співпрацює зі швейцарськими партнерами.


Що там наразі


Нині значна частина території – це колишні садові кооперативи, з яких лише окремі ділянки ще функціонують. Інші ж перетворились на пустки. Водночас уздовж деяких вулиць, як-от Миколайчука, уже виникли об’єкти медичного і громадського призначення.


«Це унікальна місцевість, яку неможливо зрозуміти з дрону чи на мапі. Саме тому обов’язковою частиною процесу є виїзди на місцевість для всіх команд», – зазначила Пелещак.


Що передбачатиме завдання


Замість суто житлової забудови тут обіцяють збалансоване поєднання функцій – житло, рекреація, громадські простори, інфраструктура.


Особливу увагу планують приділити зеленим зонам і природному ландшафту: мають бути передбачені і зелені коридори, і водопроникні поверхні, і інструменти управління дощовою водою.


«На цій території мають з’явитися зелені зв’язки, яких нині немає, і потрібно вже думати про нові речі, зокрема управління дощовою водою. Йдеться про те, що воду не можна просто зливати в каналізацію, бо це призводить до підтоплень під час злив. Потрібно передбачати споруди для утримання води, більше водопроникних поверхонь. Ці принципи обов’язково мають бути враховані, адже територія важлива в масштабах усього міста», – зазначає чиновниця.


Наразі триває підготовчий етап – формування завдання й відбір команд. У вересні розпочнеться робота планувальних команд, які пропонуватимуть рішення та ідеї. Вона триватиме до червня 2026 року, тоді підсумки представлять на Lviv Urban Forum.


Анастасія Лаврук








Джерело