Ніколя Саркозі позбавлено вищої нагороди країни – орденів Почесного легіону і Великого хреста “За заслуги”.
Про це повідомляє DW, пише DailyLviv.com.Відповідний указ опублікований у неділю, 15 червня, в урядовому віснику Journal Оfficiel на сайті уряду Франції. Президент позбавлений ордена вперше з 1945 року Згідно з указом, рішення щодо Саркозі ухвалено ще 5 червня. Членство експрезидента в ордені Почесного легіону призупинено ретроспективно з 17 травня 2023 року.
Саркозі став кавалером ордена Почесного легіону, тобто був допущений до цієї елітної організації, у 2004 році. У 2007 році президент автоматично став кавалером Великого хреста – це найвища категорія членства. Як глава держави у 2007-2012 роках Саркозі також за посадою був великим магістром ордена.
Аналогічне рішення влада Франції ухвалила тепер і щодо Великого хреста ордена “За заслуги”. Його Саркозі також отримав автоматично у 2007 році, коли став президентом. У 2007-2012 роках він як глава держави очолював і цей орден. Указ про позбавлення нагороди діє також ретроспективно – з 17 травня 2023 року.
Саркозі став другим в історії президентом Франції, якого позбавили ордена Почесного легіону. 1945 року так вчинили з маршалом Філіппом Петеном, який співпрацював із Гітлером.
Позбавлення орденів Саркозі пов’язане з рішенням суду, який у 2021 році засудив політика до року в’язниці та двох умовно у справі про корупцію. Як пояснює агенція AFP, у Франції засудженого на 1 рік в’язниці або більше позбавляють цих держнагород автоматично. У цій справі Саркозі звернувся до Європейського суду з прав людини. Також у 2021 році щодо Саркозі був винесений вирок у справі про незаконне фінансування його виборчої кампанії в 2012 році.
На даний час щодо Саркозі проводиться розслідування у справі за звинуваченням у прийнятті незаконного фінансування передвиборчої кампанії в рамках угоди з покійним лівійським диктатором Муамаром Каддафі. Вирок суду очікується у вересні.
У квітні 2025 року нинішній президент Еммануель Макрон виступив проти того, щоб відбирати у Саркозі нагороди. “Дуже важливо, щоб колишні президенти користувалися повагою”, – сказав Макрон. За даними AFP, він регулярно спілкується зі Саркозі.
Проте червневі укази про позбавлення нагород ухвалені саме великим магістром цих орденів. Цю посаду автоматично обіймає чинний глава держави, тобто Макрон.