фото: лмр
У Львові почала діяти міждисциплінарна модель підтримки військових і ветеранів з важкими травмами. Її суть — соціальний супровід пацієнтів, які понад 120 днів перебувають на лікуванні, з індивідуальним планом реабілітації, допомоги та повернення до громади. Про це повідомляє пресслужба ЛМР.
«Вперше про цю проблему я почула саме від наших медиків з реабілітаційного центру. Вони розповіли історію військового, який уже майже рік лежав у лікарні. Його родина просто не могла забрати додому – не тому, що не хотіла, а тому, що боялась не впоратись. Житло не пристосоване, потрібна постійна допомога, спеціальні засоби, підтримка. І таких історій – не одна, їх багато. Саме тоді стало зрозуміло: ми не можемо залишити ці сім’ї сам на сам із такими викликами», – йдеться у повідомленні.
Соціальні візити до родин ветеранів із тяжкими порушеннями уже провели: команда фіксує потреби, обстежує житло, складає детальний план дій. У її складі – працівники соціального захисту, медичної сфери, Центру допомоги учасникам бойових дій, реабілітаційного центру «Джерело», районних адміністрацій, а також фахівці різних напрямів: психологи, юристи, ерготерапевти, реабілітологи.
Усі дані вносять в електронну картку ветерана, що дозволяє координувати роботу між службами.
Зараз супровід уже отримують кілька поранених військових. Команда працює стільки, скільки потрібно: супровід не обмежений терміном, а залежить від ситуації кожного. Якщо ветеран повертається в інше місто, інформацію передають далі для забезпечення безперервної підтримки.
Модель передбачає підтримку у побуті, допомогу з оформленням документів, забезпечення засобами реабілітації, організацію короткострокового догляду, аби дати опікуну можливість відпочити, а також сприяння у залученні ветеранів до спільнот за інтересами.
Рішення стосується:
· Ветеранів війни та військових з порушеннями опорно-рухового апарату або тих, хто прикуті до ліжка;
· Тих, хто лікується у Львові (зокрема в лікарнях святого Пантелеймона чи святого Луки);
· Має львівську реєстрацію/перебування або після лікування буде проживати у Львові.
Як працює:
· Створюється мультидисциплінарна команда – представники соціального захисту, медицини, Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, лікарень, реабілітаційного центру «Джерело» та інших фахівців;
· Ця команда оцінює потреби ветерана ще під час лікування в лікарні, організовує зустріч із ним або родиною, готує індивідуальний план підтримки;
· Команда допомагає з оформленням документів, організацією побуту вдома, адаптацією житла, отриманням пільг, послуг, засобів догляду, консультацій, психологічної допомоги тощо.
Як це виглядає:
· Після 120 днів госпіталізації лікарня повідомляє Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій;
· Скликається засідання команди (може бути виїзним);
· Усі дії документуються в електронній «картці ветерана»;
· План заходів узгоджується з ветераном або родичами і виконується з моніторингом та коригуванням у разі потреби.
Зазначають, що нова модель покликана не лише допомогти фізично, а й забезпечити соціальну та психологічну реінтеграцію. Її вже планують масштабувати на державному рівні як приклад ефективної міжсекторальної взаємодії.