Касаційний адміністративний суд Верховного Суду відхилив скарги Міністерства культури та Національного будинку органної і камерної музики щодо передачі костелу святого Миколая в Києві парафіяльній громаді. Про це повідомляє Римсько-католицька парафія св. Миколая в Києві.
Верховний Суд України поставив остаточну крапку в багаторічному судовому процесі щодо повернення релігійній громаді костелу святого Миколая в Києві. 22 липня Касаційний адміністративний суд відмовився відкривати касаційне провадження за скаргами Міністерства культури та стратегічних комунікацій України і Національного будинку органної і камерної музики (НБОКМ). Відтак рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду (від 24.01.2025) і постанова Третього апеляційного адміністративного суду (від 05.06.2025) залишаються чинними й не підлягають оскарженню.
Суди підтвердили незаконність відмови держави виконати доручення Президента Віктора Ющенка від 2005 року, яке передбачало передачу костелу релігійній громаді парафії св. Миколая. Відповідно до чинного законодавства, Міністерство культури тепер має передати будівлю парафії та зареєструвати її як балансоутримувача в державному реєстрі.
Настоятель парафії св. Миколая, отець Павло Вишковський OMI, наголосив, що ця перемога — лише початок нової відповідальної фази. Він нагадав, що будівля потребує ремонту, треба також закрити вибиті вибухом російської ракети вікна до зими і прибирати аварійні дерева.
Нагадаємо, 20 грудня 2024 року унаслідок ракетного удару Росії по Києву постраждала одна з визначних пам’яток столиці — костел Святого Миколая, що є пам’яткою архітектури національного значення.
Фахівці Українського Міжнародного Інституту Відновлення (УМІВ) провели огляд пошкоджень. Вони зафіксували всі пошкодження, склали акт огляду та дефектний акт. На основі отриманих даних було сформовано перелік першочергових протиаварійних робіт, які необхідно виконати для забезпечення безпеки та збереження цієї унікальної архітектурної пам’ки.
Загальна вартість першочергових робіт оцінюється в 30 мільйонів гривень.
Фахівці УМІВ наголошують, що протиаварійні роботи — лише перший етап у довготривалому процесі порятунку Костелу Святого Миколая. За словами керівника Інституту Віталія Молочка, пам’ятка потребує комплексної реставрації, яка враховуватиме як технічні, так і мистецькі аспекти. Для цього вже сформована експертна група, яка займатиметься науково-дослідними роботами та розробкою проєкту реставрації.
Парафія вимагає укладення офіційного договору з чітко визначеними умовами. Без юридичних гарантій жоден меценат не вкладатиме кошти в об’єкт, щодо якого немає визначеності та довіри до державних органів.
«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.