Львівський скансен або музей просто неба «Шевченківський гай». 10 найцікавіших фактів

Один з найпопулярніших музеїв серед мешканців і гостей Львова – Львівський скансен уже 54 роки зберігає, досліджує і популяризує культуру.

Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com. 

Один з найпопулярніших музеїв серед мешканців і гостей Львова – Львівський скансен (музей просто неба) – уже 54 роки зберігає, досліджує і популяризує культуру, народну архітектуру та давній побут України. Багато хто був у цьому місці, але мало хто знає, в чому його унікальність.

10 найцікавіших фактів про львівський музей просто неба:

1)    Не всі знають, що офіційна назва скансену – Музей народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького. Більшість знають його за народною назвою Шевченківський гай.

2)    Музей є один з найбільших в Україні, адже його площа становить аж 36,6 гектара.

3)    На території музею розміщено понад 100 архітектурних обʼєктів великих і малих форм. Тут представлені зразки народного будівництва Бойківщини, Гуцульщини, Буковини, Покуття, Закарпаття, Лемківщини, Поділля, Полісся та Львівщини.

4)    Фонд скансену налічує майже 22 тисячі предметів, серед яких: автентичні речі побуту, меблі, посуд, музичні інструменти, знаряддя ремесел, одяг, текстиль та святково-ритуальні предмети (ікони, плащаниці, хрести, корогви, стародруки тощо).

5)    Львівський музей народної архітектури і побуту має унікальну й найбільшу в Європі колекцію дерев’яної сакральної архітектури, а саме – 13 сакральних споруд (6 церков, 1 костел, 5 дзвіниць та 1 каплицю).

6)    Перший архітектурний обʼєкт, з якого почалася історія музеєфікації зразків народного будівництва – церква зі села Кривка, перевезена до Львова ще у 1930 році.

7)    Найдавнішим архітектурним обʼєктом музею є хата зі села Либохора, збудована у 1749 році.

8)    Останній перевезений та встановлений обʼєкт – хата зі села Соломир, зразок традиційного народного будівництва Полісся.

9)    Найновіша споруда (уже сучасний зразок архітектури) – інформаційно-освітній центр, збудований у 2018-2024 роках. Цей  простір – місце, що зустрічає відвідувачів музею. Центр є своєрідним входом, брамою до архітектурної колекції і культурного спадку скансену, який окрім кас та інформаційної стійки, має велике укриття, дитячий освітній простір, конференц-зали, кафе і музейну крамничку.

10)  Музей народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького працює над тим, щоб відкрити у центрі Львова, а саме на вулиці Дорошенка, свій ЕтноЦентр. Він виконуватиме функцію центрального представництва скансену в серці Львова з інформацією, крамничкою та маленькою кавʼярнею. Наразі чітких термінів, коли відкриється цей простір, немає, оскільки все залежить від фінансових можливостей (кошти на реставрацію, ремонт і облаштування простору залучають з продажу квитків відвідувачам Шевченківського гаю, а також долучаються партнери і друзі музею).



Джерело