Львівщина — серед лідерів кавово-чайного ринку України

Дві компанії зі Львова разом принесли понад 2,1 млрд грн виручки.

фото умовне


У 2024 році українські виробники кави та чаю заробили 10 млрд грн — на 1,4 млрд більше, ніж у 2023-му. Про це свідчить дослідження аналітичної системи YC.Market компанії YouControl.


Серед регіонів одні з найвищих показників демонструє Львівщина: тут працюють одразу дві компанії з 5 виробників-лідерів, а також понад десяток активних виробників чаю та кави.


Загалом в Україні за КВЕДом 10.83 «Виробництво чаю та кави» діє 570 активних суб’єктів господарювання. Це 264 юридичні особи та 306 ФОПів. Найбільше з них зосереджено у Києві — 153, однак Львівська область теж має потужний кластер підприємств галузі.


«Найбільші компанії з виробництва чаю та кави в Україні заробили 7,9 млрд грн, що становить 79% від загальної суми виручки компаній, що подали фінансову звітність за 2024 рік», — зазначають у YouControl.




Майже 80% загальної виручки ринку забезпечили 10 провідних компаній. Дві з них працюють на Львівщині — це ТЗОВ «Кава зі Львова» та ТЗОВ «Віденська кава».


Львівські компанії — у п’ятірці найбільших виробників


На третій і четвертій сходинках за виручкою опинилася корпоративна група «Галка», що об’єднує ТЗОВ «Кава зі Львова» та СП «Галка ЛТД». Разом вони заробили майже 1,63 млрд грн за 2024 рік. Компанії спеціалізуються переважно на виробництві кави, однак в асортименті є й фіточаї.


П’яте місце посіла ще одна львівська компанія — ТЗОВ «Віденська кава», з виручкою у 526 млн грн. Її бенефіціаром і керівником є Степан Задворняк. За інформацією з сайту компанії, підприємство щомісячно виготовляє до 350 тонн кави.


На вершині рейтингу — компанії зі зв’язками з рф


Лідером за доходами стала компанія АТ «МОНОМАХ» (бренди Lovare, «Мономах», Stefano, FERARRA, «Три Слона»), яка отримала 2,3 млрд грн. Водночас, за даними СБУ, співвласник компанії Тарас Барабаш переховується від слідства — його підозрюють у сприянні незаконним поставкам продукції до росії. За версією слідства, продукцію компанії постачали в рф через Польщу та Білорусь. Сама компанія заявила про судовий позов щодо спростування інформації після обшуків.


Друге місце посіла компанія ТОВ «ФЕС УКР», що виробляє продукцію під брендами MacCoffee та HILLWAY (виручка майже 2 млрд грн). Її кінцевий бенефіціар — сінгапурський холдинг FOOD EMPIRE HOLDINGS Ltd, який, згідно зі звітом, отримує значну частину доходів саме з ринку рф.


У звіті також зафіксовано присутність компаній з іноземним капіталом з Китаю, Індії, Молдови, Туреччини, Кіпру та країн ЄС.






Джерело